Prace nad PW-Sat 2 i OPS-Sat

0

W Warszawie trwają prace nad sprzętem dla dwóch misji satelitarnych: PW-Sat 2 i OPS-Sat.

Prace nad PW-Sat 2

Studencki satelita PW-Sat 2 wkracza w fazę budowy. Satelita pod koniec roku powinien znaleźć się na orbicie dzięki amerykańskiej rakiecie Falcon 9. Zanim jednak do tego dojdzie, PW-Sat 2 zostanie zintegrowany – co bedzie poprzedzone budową i testami wszystkich komponentów. Dotyczy to również głównego ładunku misji PW-Sat 2 – dużego żagla, który po rozwinięciu na orbicie ma przyśpieszyć proces deorbitacji satelity.

Prace nad modelem żagla PW-Sata 2 w CEZAMAT / Credits - zespół PW-Sat 2

Prace nad modelem żagla PW-Sata 2 w CEZAMAT / Credits – zespół PW-Sat 2

Zanim satelita zostanie zintegrowany wewnątrz struktury PW-Sata 2 (w tym przypadku jest to CubeSat formatu 2U), poszczególne komponenty zostaną połączone ze sobą w formie rozłożonej (tzw. „flatsat”). Celem takiego połączenia jest zweryfikowanie funkcjonalności wszystkich subsystemów, komunikacji pomiędzy nimi oraz wykonywania komend.

W przypadku PW-Sata 2 aktualnie prace są wykonywane w pomieszczeniu „clean-room”, który znajduje się w instytucie CEZAMAT w Warszawie. Testy wibracyjne zostaną wykonane w Instytucie Lotnictwa, a testy „flatsat” odbędą się w Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

PW-Sat 2 – wizualizacja otwarcia żagla i deorbitacji / Credits – Studenckie Koło Astronautyczne PW

Prace nad OPS-Sat

podsystemy satelity OPS-SAT w czasie testów SVT w ESA ESOC, m.in. polskiej produkcji konwerter CCSDS z adapterami i EGSE (prawa do zdjęcia: TU Graz)

podsystemy satelity OPS-SAT w czasie testów SVT w ESA ESOC, m.in. polskiej produkcji konwerter CCSDS z adapterami i EGSE (prawa do zdjęcia: TU Graz)

W CBK trwają również prace nad modelem inżynieryjnym małego satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Nosi on nazwę „OPS-Sat”. Jest to także satelita standardu CubeSat. CBK jest odpowiedzialne za jeden z jego dwóch kluczowych ładunków – konwerter protokołów CCSDS. Partnerem CBK przy pracach nad tym konwerterem jest polska firma Creotech Instruments.

Satelita OPS-Sat to jedna z niedawnych inicjatyw ESA, która ma na celu weryfikację na orbicie nowych rozwiązań technologicznych na pokładzie małego satelity – zanim zostaną one wykorzystane w większych i bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Prace nad OPS-Sat są realizowane wspólnie przez kilka państw członkowskich ESA.

(PW-Sat, CBK)

Comments are closed.