Misja balonowa z Torunia (20.05.2017)

4

W  ramach „Near Space Conference” z Torunia wystartował 20 maja balon stratosferyczny, który dotarł do ponad 33 km.

„Near Space Conference”

Dwudziestego maja w Toruniu odbyła się druga „Near Space Conference” (pierwsza odbyła się w zeszłym roku). To wydarzenie skupia się głównie na projektach badawczych sfery „near space”, zazwyczaj określanej jako przestrzeń powyżej troposfery ale poniżej umownej granicy kosmosu. Jest to jedna ze słabiej poznanych przestrzeni naszej Ziemi, ale jednocześnie od kilku lat coraz więcej różnych grup na całym świecie (w tym amatorskich) wysyła swoje projekty w ten rejon. W Polsce również działa kilka grup, realizujących loty zarówno za pomocą rakiet jak i balonów stratosferycznych.

Zapis z „Near Space Conference” – 20.05.2017 / Credits – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Lot stratosferyczny z Torunia

W ramach tej konferencji odbył się lot stratosferyczny. Na pokładzie kilku gondoli tej misji stratosferycznej znalazło się kilka ciekawych instrumentów, m.in. system przesyłający obrazy (jeden na minutę), układ ADS-B (nasłuch komunikatów z samolotów pasażerskich), kilka trackerów  oraz zestaw małych kamerek.

Trasa lotu balonu - 20.05.2017 / Credits - SP9UOB

Trasa lotu balonu – 20.05.2017 / Credits – SP9UOB

Start z Torunia nastąpił o godzinie 13:20 CEST. Balon wzniósł się na maksymalną wysokość 33218 metrów. Ten pułap został osiągnięty po około 90 minutach od startu. Lądowanie nastąpiło w odległości zaledwie około 25 km na wschód od miejsca startu. Gondole zostały szybko podjęte, a dane zostały skopiowane na komputery.

W tym roku z pewnością zostanie wykonanych przynajmniej kilka kolejnych startów balonów stratosferycznych. Polskie grupy wykonujące loty do stratosfery są bardzo aktywne i każdego roku wykonywanych jest kilka ciekawych projektów.

Po więcej informacji zapraszamy na profil DNF Systems.

(PFA, DNUK)

4 komentarze

  1. low pressure :) on

    Jeśli na mapce są pokazywana wartości bieżące to na wysokości 21865 metrów nie ma ciśnienia 97986 Pa. Coś chyba czujnik ciśnienia nie za bardzo działał :)) .

  2. Cześć czy ten ADS-B to nie miał za zadanie podawać pozycję balonu?
    Pozdrawiam