Udany start Atlasa 5 z NROL-79

0

Pierwszego marca rakieta Atlas 5 wyniosła amerykańskie satelity rozpoznania NROL-79.

Do startu doszło 1 marca 2017 o godzinie 18:49 CET z bazy Vandenberg w Kalifornii. Rakieta Atlas 5 w konfiguracji 401 wyniosła (wg nieoficjalnych źródeł) dwa satelity o wspólnym NROL-79. Satelity noszą także oznaczenia Intruder 8A i Intruder 8B. Użytkownikiem tych satelitów jest amerykańskie biuro National Reconnaissance Office (NRO).

Start NROL-79 / Credits – United Launch Alliance

Z uwagi na wojskowe przeznaczenie NROL-79 niewiele wiadomo o tych satelitach. Różne źródła sugerują, że jest to dwójka satelitów z trzeciej generacji NOSS (Naval Ocean Surveillance System). Te satelity służą do zwiadu oceanicznego, w szczególności do identyfikacji i monitorowania ruchów okrętów wojennych różnych państw. Z dostępnych informacji wynika, że satelity tej generacji NOSS operują na orbicie o wysokości około 1100 km i nachyleniu 63 stopni (z bazy Vandenberg możliwe są loty na taką orbitę). Z dostępnych informacji wynika także, że dwa satelity trzeciej generacji NOSS mają łączną masę startową 6500 kg.

Oznaczenie „Intruder” znane jest od 2013 roku. Tego typu satelity są umieszczane na orbicie od 2001 roku. Do dziś wystrzelono osiem par tych satelitów, z których jedna para (Intruder 4A i 4B iz 2007 roku) wskutek niewystarczającej pracy górnego stopnia znalazła się na niższej orbicie.

(ULA)

Comments are closed.