SpaceX z kontraktem na wyniesienie satelity NRO

3

Firma SpaceX otrzymała kontrakt na wyniesienie tajnego amerykańskiego satelity dla National Reconnaissance Office. Czy jest to “Zuma 2”?

Na początku października 2020 pojawiła się informacja, że firma SpaceX wyniesie tajnego satelitę dla amerykańskiego National Reconnaissance Office (NRO). Wcześniej ta informacja nie była publicznie dostępna. W tym locie zostanie wykorzystana rakieta Falcon 9. Start ma się odbyć pod koniec października 2020. Więcej szczegółów nie podano.

Szybko pojawiły się komentarze u różnych źródeł. Zazwyczaj amerykańskie wojskowe i zwiadowcze satelity mają przydzielane oznaczenia. Tym razem nie podano żadnego oznaczenia. Z tego też powodu pojawiły się sugestie, że satelitą może być następca “Zumy”.

Tajny i pechowy Zuma

W pierwszym starcie w 2018 roku, Falcon 9 wyniósł tajemniczego satelitę o nazwie Zuma na orbitę. Ten start odbył się 8 stycznia 2018 o godzinie 02:00 CET z wyrzutni LC-40 na Florydzie.

Już kilkanaście godzin po starcie zaczęły pojawiać się pierwsze nieoficjalne informacje, że z satelitą są pewne problemy. Ze względu na utajniony charakter misji bardzo niewiele szczegółów zostało podanych do wiadomości. Wiadomo jednak było, że lot Falcona 9 przebiegł bez problemów. Kłopoty pojawiły się dopiero po zakończeniu pracy drugiego stopnia.

Trzy miesiące później pojawiły się kolejne informacje na temat tej nieudanej próby umieszczenia Zumy na orbicie. Z dostępnych informacji wynika, że dwie grupy badały okoliczności utracenia satelity. Z ustaleń wynika, że zawinił adapter łączący satelitę z rakietą. Po zakończeniu pracy drugiego stopnia ten adapter powinien uwolnić Zumę, do czego jednak nie doszło. Co ciekawe, nie od razu udało się wykryć nieudaną separację satelity od adaptera.

Ostatecznie satelita uwolnił się od adaptera i górnego stopnia Falcona 9, jednak stało się to już zbyt późno, by możliwe było odzyskanie satelity. W międzyczasie górny stopień Falcona 9 rozpoczynał deorbitację. Zuma znajdował się zatem już zbyt nisko by było możliwe uratowanie tego tajnego satelity.

Nieoficjalne źródła sugerowały w 2019 roky, że koszt budowy satelity Zuma wyniósł aż 3,5 miliarda dolarów. Był to jeden z najdroższych pojedynczych satelitów, jakie w ogóle wyniesiono w przestrzeń kosmiczną. Wartość jest porównywalna z kosmicznym teleskopem JWST, którego koszt przekroczył już 8,8 miliarda dolarów. Dla porównania – typowe komercyjne duże satelity telekomunikacyjne na orbitę geostacjonarną, wraz z wystrzeleniem – mają budżet około dziesięć razy niższy od Zumy.

(AT, Tw)

3 komentarze

  1. Zatrudnijcie polonistę aby wam treść sprawdzał. “Ze względu na utajniony charakter misji bardzo niewiele szczegółów nie zostało podanych do wiadomości.” Masło maślane i tyle