Trzy Falcony 9 w trzy dni

0

Trzy ciekawe starty rakiet.

Pierwszego, drugiego i trzeciego lutego 2022 doszło do trzech startów rakiet Falcon 9 – jednego z Kalifornii i dwóch z Florydy.

CSG-2 w piątej próbie

Pierwszego lutego 2022 o godzinie 00:11 CET z wyrzutni LC-40 wystartowała rakieta Falcon 9 z satelitą COSMO-SkyMed Second Generation – 2 (CSG-2). Była to piąta próba startu – poprzednie były zatrzymane z uwagi na złą pogodę oraz… statek wycieczkowy, który w ostatniej chwili wpłynął w zakazaną strefę. Operatorem CSG-2 jest Włoska Agencja Kosmiczna ASI.

Start CSG-2 – 01.02.2022 / Credits – SpaceX

Lot przebiegł prawidłowo i satelita został uwolniony na odpowiedniej orbicie. Lądowanie pierwszego stopnia (na LZ-1) także przebiegło prawidłowo. W tym starcie firma SpaceX ukazała niesamowite ujęcia z separacji stopni.

Ten start jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Tajny NROL-87

Drugiego lutego 2022 o godzinie 21:27 CET doszło do startu rakiety Falcon 9 z Kalifornii. W tym locie Falcon 9 wyniósł satelitę NROL-87 dla amerykańskiego biura National Reconnaissance Office (NRO). Lot przebiegł prawidłowo – a firma SpaceX przerwała przekaz ze startu po 8 minucie startu z uwagi na wymagania NRO.

Start NROL-87 / Credits – SpaceX

W tym locie po raz pierwszy wykorzystano nowy egzemplarz pierwszego stopnia o oznaczeniu B1071.

Ten lot Falcona 9 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Kolejna paczka Starlinków

Wreszcie, 3 lutego 2022 o godzinie 19:13 CET rakieta Falcon 9 wyniosła trzydziestą szóstą już paczkę satelitów Starlink. W tym locie na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazło się łącznie 49 satelitów Starlink. Lot wykonano z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Po wykonanej pracy pierwszy stopień wykonał udane lądowanie na platformie morskiej.

Start Falcona 9 z paczką Starlinków / Credits – SpaceX

Ten lot Falcona 9 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

W tym roku SpaceX planuje przeprowadzić około 52 startów rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy. Co ciekawe, może dojść w tym roku nawet do sześciu startów rakiety Falcon Heavy (a jej ostatni start odbył się w 2019 roku). Wydaje się, że największym problemem będzie pogoda, a nie problemy techniczne.

Zapraszamy do dwóch artykułów z 2020 roku co do planów SpaceX związanych z częstotliwością lotów Falconów 9 oraz rakiet Falcon Heavy.

(PFA)

Comments are closed.