Start misji NROL-101

0

Trzynastego listopada o 23:32 czasu polskiego rakieta Atlas V należąca do United Launch Alliance (ULA) wystartowała z wyrzutni SLC-41 na przylądku Canaveral. Wynosząc ładunek dla National Reconnaissance Office (NRO).

Przebieg lotu / Credits – ULA

Start na początku był planowany na trzeciego listopada, ale był on kilkukrotnie przesuwany z powodu problemów technicznych, a potem z powodu sztormu tropikalnego eta.

Ładunek wysłany przez ULA jest nieznany. Wiemy tylko, że został on prawdopodobnie wysłany na orbitę o dużej inklinacji. Na takich orbitach NRO posiada obecnie satelity QUASAR, Trumpet oraz Intruder. Z całą pewnością dowiemy się czegoś więcej, gdy zaobserwujemy na jakiej orbicie i ile urządzeń zostało umieszczonych.

Był to osiemdziesiąty szósty lot rakiety Atlas V, czwarty w konfiguracji 531 (owiewka 5m, 3 boczne boostery oraz jeden silnik w górnym stopniu). Wyjątkowym w tej misji było to, że zamiast silników Aerojet Rocketdyne AJ-60A, użyto silników GEM-63 firmy Northrop Grumman. Zamiana tych silników miała na celu zmniejszenie kosztów lotu i przetestowanie silników GEM-63. Najnowsza rakiet ULA, czyli Vulcan ma zostać wyposażona w silniki GEM-63XL.

Static fire test GEM63XL

Artykuł przygotował Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!

(ULA)

Comments are closed.