ESA bada awarie zegarów u satelitów Galileo

1

Pojawiły się wstępne informacje dotyczące awarii precyzyjnych zegarów na pokładzie satelitów Galileo.

O awariach poinformował 18 stycznia dyrektor generalny ESA.  Każdy z satelitów wyposażony jest w 4 niezależne zegary: dwa rubidowe atomowe standardy częstotliwości (RAFS) i dwa pasywne masery wodorowe (PHM). Spośród 36 RAFS, które znajdują się na orbicie w całej konstelacji funkcjonuje poprawnie 33, a z 36 PHM poprawnie działa 30.

Operatorzy systemu Galileo opublikowali wiadomość, z której wynika, że ryzyko kolejnych awarii RAFS jest mniejsze z powodu innych procedur testowych przed wyniesieniem na orbitę. Obecnie dokonywane są dodatkowe pomiary, żeby wyjaśnić awarię, które jednak nie mają wpływu na operacyjność systemu.

Podjęto decyzję, że należy dokonać pewnych poprawek w ośmiu zegarach, które oczekują na wyniesienie na orbitę. Dodatkowo, trwa przegląd procedur operacyjnych u zegarów PHM.

Awaria zegarów u części satelitów Galileo / Credits - Adam Dąbrowski, Blue Dot Solutions

Awaria zegarów u części satelitów Galileo / Credits – Adam Dąbrowski, Blue Dot Solutions

Przedstawiciele ESA podkreślają, że żaden z satelitów nie stracił więcej niż dwa zegary, więc system wciąż jest operacyjny. Przypomnijmy, że wstępne usługi Galileo działają od 15 grudnia 2016. Wpływ awarii zegarów na plan wyniesienia na orbitę kolejnych satelitów jest obecnie badany. Zgodnie z obecnym harmonogramem, do końca tego roku wyniesione powinny zostać kolejne cztery satelity operacyjne (FOC).

(ESA)

Jeden komentarz