Japońska rakieta H-IIA wyniosła satelitę DSN-2

0

Japonia przeprowadziła udany start rakiety H-IIA z wojskowym satelitą komunikacyjnym DSN-2. Do startu doszło o godzinie 8:44 czasu polskiego.

Wtorkowy start rakiety H-IIA jest dopiero drugą komercyjnie zrealizowaną usługą wyniesienia ładunku na orbitę. Pierwszym takim wydarzeniem było wyniesienie satelity Telstar 12V dla TeleSat Canada w 2015 roku. W dzisiejszym starcie również wykorzystano najcięższą konfigurację rakiety – H-IIA 204.

Pomimo tego, że wyniesienie ładunku DSN-2 miało charakter komercyjny, to satelita będzie wykorzystywany przez japoński rząd na potrzeby realizacji komunikacji dla wojska. Stąd dosyć niewiele szczegółów na temat przeprowadzonego startu zostało opublikowanych w mediach.

Początkowa faza wznoszenia rakiety H-IIA z 26 marca 2015 / Credits - JAXA

Początkowa faza wznoszenia rakiety H-IIA z 26 marca 2015 / Credits – JAXA

Operatorem satelity DSN-2, którego nazwa zgodnie z japońską tradycją po pomyślnym starcie zostanie przemianowana na Kirameki 2, będzie spółka joint venture DSN Corporation. Firma ma zapewniać komunikację dla wojska aż do 2030 roku. Działalność ta rozpocząć się miała w zeszłym roku, jednak satelita DSN-1 uległ uszkodzeniu w trakcie transportu do ośrodka startów Kourou w Gujanie Francuskiej i obecnie przewiduje się jego wystrzelenie nie szybciej niż w 2018 roku.

Satelita DSN-2 został stworzony przez firmę NEC na podstawie platformy satelitarnej DS-2000 produkowanej przez Mitsubishi Electric Corporation. Planowany czas służby satelity to 15 lat. DSN-2 realizować będzie komunikację na paśmie X.

Start zrealizowany został z kosmodromu Tanegashima Space Center. Lot z satelitą DSN-2 był 32. lotem rakiety H-IIA i trzecim wykorzystaniem konfiguracji 204, która wyróżnia się (ostatnia cyfra) czterema dodatkowymi jednostkami napędowymi na paliwo stałe SRB-A3 (ang. Solid Rocket Booster).

Wtorkowy lot był szóstym lotem orbitalnym w 2017 roku i drugim dla Japonii. W styczniu tego roku miał miejsce jeszcze eksperymentalny, nieudany lot rakiety SS-520 z satelitą TRICOM-1 (CubeSat). Ten rok może być wyjątkowo zasobny w loty japońskich rakiet. Obecnie zakłada się pięć lotów rakiet H-IIA oraz przynajmniej jeden małej rakiety Epsilon.

(JAXA)

Comments are closed.