Vita – następna misja załogowa ESA

0

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła logo misji Vita, w ramach której włoski astronauta Paolo Nespoli spędzi pięć miesięcy na pokładzie ISS.

W tej chwili na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa francuski astronauta Thomas Pesquet. Pozostanie na orbicie do połowy maja przyszłego roku. Dwa tygodnie po powrocie Pesqueta ESA ponownie wyślę europejskiego astronautę na orbitę. Będzie nim Włoch Paoli Nespoli, dla którego będzie to już trzeci lot w kosmos.

Michaelangelo Pistoletto rysuje symbol manifestu Third Paradise

Michaelangelo Pistoletto rysuje symbol manifestu Third Paradise

Misja Vita to wspólna inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz ASI (Włoskiej Agencji Kosmicznej). Akronim Vita oznacza Vitality, Innovation, Technology and Ability. Logo misji powstało na bazie manifestu artystycznego Third Paradise (Trzeci Raj) włoskiego artysty Michaelangelo Pistolettiego, w które wkomponowano podwójną helisę DNA, książkę symbolizującą edukację oraz planetę Ziemię. Kolorystyka nawiązuje również do włoskiej flagi

Paolo Nespoli na pokładzie ISS / ESA

Paolo Nespoli na pokładzie ISS / ESA

Zgodnie z planem Paolo Nespoli uda się na ISS na pokładzie Sojuza MS-05. Data startu została wyznaczona na 29 maja, zaś powrót na 27 październik 2017 roku. Wraz z nim na ISS udadzą się Rosjanin Sergiej Riazanskij oraz Amerykanin Randolph Bresnik (dla obu będzie to drugi lot na orbitę).

Nespoli spędził już 174 dni w kosmosie. Pierwszy lot odbył w 2007 roku na pokładzie wahadłowca Discovery (STS-120, instalacja modułu Node 2 harmony), zaś w 2010 roku był inżynierem pokładowym 26/27 stałej załogi ISS.

Comments are closed.