ExoMars – kłopotliwy temat na Radę Ministerialną

5

Już za kilka dni odbędzie się Rada Ministerialna państw ESA. Jednym z gorących tematów tego ważnego spotkania będzie przyszłość łazika ExoMars.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja umożliwiające wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. ESA od 1974 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. W tej chwili w skład agencji wchodzą dwadzieścia dwa państwa członkowskie. Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia.

Co kilka lat odbywają się spotkania przedstawicieli państw członkowskich ESA na tzw. Radach Ministerialnych. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 1-2 grudnia w Lucernie w Szwajcarii. Głównym tematem Rad Ministerialnych będzie akceptacja przyszłych budżetów ESA na poszczególne programy – od rakiet nośnych po projekty wykorzystujące dane satelitarne. W naszym poprzednim artykule przedstawiliśmy ogólne cele tegorocznej Rady Ministerialnej.

Jednym z najważniejszych dyskutowanych tematów będzie przyszłość programu ExoMars. Obecnie ESA planuje start łazika marsjańskiego w 2020 roku, po tym jak kilka miesięcy temu zadecydowano o dwuletnim opóźnieniu początku misji. Projekt wciąż zmaga się z kilkoma poważnymi problemami, które wymagają czasu, jak również i pieniędzy.

ESA ocenia, że potrzeba dodatkowych 400 milionów EUR na dokończenie technicznych prac nad ExoMars. Te fundusze muszą zostać zadeklarowane na Radzie Ministerialnej, inaczej pojawi się problem z dotrzymaniem daty startu w 2020 roku.

W tej chwili wydaje się mało prawdopodobne, żeby państwa członkowskie ESA zadecydowały o zwiększeniu swoich składek do tej agencji, by sfinansować dalsze prace nad misją. Aktualnie kilka państw europejskich, m.in. Norwegia, Niemcy i Holandia zadecydowały lub rozpatrują możliwe redukcje swoich składek do ESA. Oznacza to, że ESA będzie musiała znaleźć finansowanie na ExoMars raczej w formie oszczędności i redukcji w istniejących programach. W tym przypadku zgoda także musi zapaść na Radzie Ministerialnej.

Tym samym przyszłość programu ExoMars prawdopodobnie rozstrzygnie się na tegorocznej Radzie Ministerialnej. W tej chwili wydaje się mało prawdopodobne, by państwa członkowskie ESA zdecydowały się na anulowanie misji.

(MD, PFA)

5 komentarzy

  1. ExoMars powinien zostać zakończony, a fundusze powinny zostać przekazane na jedną rakietę ITS więcej dla SpaceX…

  2. O jej, tragedia! Ktoś będzie musiał zrezygnować z zabawy w puszczanie samochodzików na innych planetach na koszt podatników.

  3. Faktem jest, że to co spotkało ostatnio lądownik ESA nie pomoże sprawie. Zimny prysznic może się ESA przydać.

  4. Prawdopodobieństwo, że się wycofają się… jest faktycznie marne. Ale przesunięcie terminowe jest bardzo prawdopodobne.