Nowy SpaceShipTwo w lutym 2016

0

Drugi egzemplarz pojazdu SpaceShipTwo zostanie zaprezentowany w lutym 2016 roku.  

W 2014 roku, w czasach gdy pierwszy egzemplarz SpaceShipTwo (SS2) był jeszcze używany i wykonywał loty testowe, trwała budowa drugiego SS2. Jednakże, pod koniec października tamtego roku doszło do katastrofy pierwszego SS2. W tej katastrofie zginął jeden z pilotów. Od tego czasu firma Virgin Galactic (VG), buduje i modyfikuje drugi egzemplarz SS2. Prace nad tym pojazdem doświadczyły już pewnych opóźnień i SS2 będzie gotowy do prezentacji dopiero w lutym 2016 roku.

W odsłonięciu nowego SS2 weźmie udział profesor Stephen Hawking, jeden z najbardziej znanych naukowców naszych czasów. Stephen Hawking jest jednym z potencjalnych przyszłych pasażerów SS2. Warto tu dodać, że kilka lat temu profesor wziął udział w locie parabolicznym, w którym doświadcza się serii krótkich kilkudziesięcio sekundowych okresów mikrograwitacji.

Prawdopodobnie w 2016 roku rozpoczną się na nowo testy SS2. Można założyć, że przez cały przyszły rok SS2 będzie wykonywać loty w podwieszeniu pod samolotem WhiteKnightTwo (WK2), być może z pierwszymi lotami ślizgowymi. Jest jednak prawie pewne, że w przyszłym roku nie odbędą się loty rakietowe SS2. Firma VG konsekwentnie odmawia prezentacji planu lotów testowych oraz daty wprowadzanie SS2 do komercyjnej oferty. Jest jednak prawie pewne, że nie stanie się to wcześniej niż w drugiej połowie 2017 roku.

Warto tu dodać, że SS2 nie będzie w stanie przekroczyć umownej granicy kosmosu (100 km) – będzie jedynie w stanie osiągnąć pułap około 80 km.

Comments are closed.