Virgin Galactic informuje o innych parametrach lotu SpaceShipTwo

0

Firma Virgin Galactic zmieniła dane o kluczowych parametrach docelowych lotów SpaceShipTwo. Pojazd nie będzie w stanie sięgnąć wysokości 100 km.

Ten rok jest nieudany dla firm Virgin Galactic i Scaled Composites, które łącznie budują oraz testują pojazd SpaceShipTwo (SS2). Jeszcze na początku tego roku wydawało się, że SS2 będzie w stanie przekroczyć przed grudniem granicę 100 km lub nawet rozpocząć pierwsze loty z pasażerami. Tak jednak się nie stało głównie z dwóch powodów: konieczności wymiany silnika na mocniejszy (odbyło się to w pierwszej części tego roku) oraz z powodu katastrofy SS2, która nastąpiła 31 października. W trakcie tej katastrofy zginął drugi pilot SS2.

Do katastrofy doszło podczas testu lotu z napędem rakietowym, tuż po przekroczeniu prędkości dźwięku. Z nieznanych jeszcze przyczyn drugi pilot SS2 przełączył jedną z dźwigni pojazdu przy zbyt niskiej prędkości i prawdopodobnie zbyt małej wysokości lotu. To przełączenie doprowadziło do zwolnienia blokady pozycji usterzenia pojazdu, co doprowadziło do zniszczenia SS2.

Aktualnie trwa dochodzenie amerykańskiej komisji NTSB, które wyjaśni okoliczności katastrofy. Wyniki dochodzenia poznamy prawdopodobnie w 2015 roku.

Po katastrofie przyszły operator SS2 – firma Virgin Galactic – zmieniła opis kluczowych parametrów lotu tego pojazdu. Zmiana jest o tyle ważna, gdyż wcześniej SS2 miał oferować loty ponad umowną granicę kosmosu (tzw. linia Karmana, ponad 100 km), a obecnie pojazd będzie w stanie przekroczyć 80 km. Ta wysokość to umowna granica kosmosu uznawana przez amerykańskie lotnictwo wojskowe, z czasów lotów rakietoplanu X-15 z lat 60. XX wieku.

Ponadto, zmienił się opis w ilości pasażerów mogących jednorazowo polecieć SS2. O ile wcześniej Virgin Galactic zapowiadał loty sześciu pasażerów i dwóch pilotów (łącznie osiem osób), to teraz zapowiada się „do ośmiu osób”. Oznacza to, że SS2 z pewnym prawdopodobieństwem będzie latać z mniejszą ilością pasażerów.

Doniesienia o obniżonych docelowych parametrach lotu SS2 pojawiały się już od kilku miesięcy, jednakże dotychczasowo Virgin Galactic się do nich nie odnosił. Także na tegorocznym Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, który się odbył w Toronto, przedstawiciele Virgin Galactic nie informowali o wysokości lotu SS2. Dopiero teraz doszło do doprecyzowania istotnych parametrów lotu tego pojazdu. Warto tu dodać, że konkurent SS2 – pojazd Lynx Mk I – będzie początkowo  w stanie sięgnąć wysokości nie większej od około 62 km. Dopiero druga wersja, Lynx Mk II, powinna być zdolna do lotu ponad 100 km.

W tej chwili wiadomo, że loty „prawdziwych”, suborbitalnych lotów załogowych są wciąż kwestią przynajmniej kilku lat, gdyż pierwsza generacja rakietoplanów nie będzie w stanie sięgnąć najczęściej stosowanej umownej granicy kosmosu.

(PA, PFA)

Comments are closed.