III Konferencja Naukowo-Technologiczna “Meet The Space”

0

W dniach 28-29 listopada 2015 r. odbyła się trzecia międzynarodowa konferencja „Meet The Space” poświęcona bieżącym trendom w nauce i technologiach kosmicznych. 

W tym roku konferencja organizowana była przez Stowarzyszenie Astronomia Nova wraz z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Miejsce konferencji podkreślało potęgę myśli ludzkiej przekutej w technologie kosmiczne.

Celem konferencji było zawiązanie współpracy międzynarodowej w tworzących się interdyscyplinarnych projektach związanych z eksploracją kosmosu. W tym roku przedstawiono 23 prezentacje. Część z nich dotyczyła już zrealizowanych projektów, które zdobyły światowe uznanie, pozostałe wystąpienia dotyczyły przyszłych realizacji na arenie międzynarodowej. Dr Michele Armano z programu LISA Pathfinder opowiadał o ostatnich przygotowaniach do startu misji europejskiego satelity testującego technologie orbitalnego obserwatorium fal grawitacyjnych. Dr Milena Ratajczak przedstawiła wyniki swojej pracy doktorskiej w świetle rozwijających się technik obserwacji egzoplanet. Dr Jakub Mielczarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprosił do budowy pierwszego astrobiologicznego satelity w Polsce, a Dr Oldrich Motyka opowiedział o niezwykłych właściwościach mchów i ich wykorzystania w projektach kosmicznych. W konferencji wzięło udział 130 osób pochodzących z różnych środowisk i specjalizacji począwszy od naukowców, inżynierów, biznesmenów poprzez architektów, lekarzy, prawników, artystów, pilotów, skończywszy na ambitnych studentach i pasjonatach kosmosu.

Uczestnicy konferencji "Meet the Space" / Źródło Agata Kołodziejczyk

Uczestnicy konferencji “Meet the Space” / Źródło Agata Kołodziejczyk

W trakcie spotkania wyróżnione zostały osoby, zespoły, organizacje i firmy, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju sektora kosmicznego w Polsce i na świecie. Dyplomy marszałka małopolski w kategoriach: projekty techniczne i naukowe, organizacja eventów, popularyzacja nauki i edukacja zdobyli:

 1. Anna Rzepa za utworzenie projektu edukacyjnego „Pan Stanisław – czyli szkoła w kosmosie”,
 2. Paweł Grochowalski za działalność informacyjno-popularyzacyjną,
 3. Przemysław Rudź wyróżniony za działalność wydawniczą,
 4. Fundacja Pociąg do Gwiazd za organizację konferencji „Polska w kosmosie”,
 5. Fundacja Copernicus Project za znaczący wkład w rozwój badań stratosfery,
 6. Zespół AGH Space Systems za opracowanie technologii lądowania małych lądowników planetarnych bez użycia spadochronu wraz ze stabilizacją lotu,
 7. Zespół JADE za przeprowadzenie pionierskich badań biomonitoringu stratosfery,
 8. Zespół Legendary Rover za znaczący wkład w rozwój technologii mechatronicznych.

Wyróżnione zostały również firmy:

 1. Blue Dot Solutions – wyróżniona za promowanie rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce poprzez organizację polskiej edycji Galileo Masters i Startup Weekend Space.
 2. Planet PR – wyróżniona za organizację European Rover Challenge – największego międzynarodowego wydarzenia kosmicznego w Polsce.
 3. SKA Polska – wyróżniona za projekt śmieciarki kosmicznej.

Nagrody sponsora „Meet the Space” – firmy Oprogramowanie Naukowo-Techniczne, w postaci profesjonalnych warsztatów Matlaba, otrzymały cztery zespoły studenckie: AGH Space Systems, Legendary Rover, JADE i FREDE.

Nagrodzeni mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć i podzielenia się konstruktywnymi wnioskami i radami na przyszłość. A przyszłość zapowiada się ciekawie, zwłaszcza w kwestii ogólnopolskiej akcji budowy mobilnej stacji analogowych misji planetarnych. Na sesji panelowej dotyczącej architektury habitatów zaprezentowano projekt budowanej stacji, ramy czasowe realizacji projektu i zaproszenie do współpracy. Pierwsza międzynarodowa misja analogowa w bazie odbędzie się już we wrześniu 2016 r. Misja organizowana jest przez międzynarodową grupę APO-G (Analog Planetary Operations Group) we współpracy ze Space Generation Advisory Council i Mars Society Polska.

W ramach konferencji przeprowadzono liczne spotkania projektowe i integracyjne. Młodzież gimnazjalna ze Słupska realizująca program „Pan Stanisław – szkoła w kosmosie” wzięła udział w warsztatach rakietowych przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe oraz warsztatach robotycznych zorganizowanych przez firmę WObit. O współpracy studentów z Europejską Agencją Kosmiczną można było się więcej dowiedzieć na warsztatach przeprowadzonych przez Jędrzeja Górskiego – byłego stażysty działu edukacji ESA.

Konferencji i spotkaniom towarzyszyła klimatyczna wystawa Science Tunnel 3.0 Maxa Plancka podsumowująca aktualne trendy w nauce.

Patronami honorowymi “Meet The Space” byli: rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka, dziekan wydziału inżynierii mechanicznej i robotyki, prof. Antoni Kalukiewicz, marszałek województwa małopolski Jacek Krupa, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Współorganizatorami byli: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, organizacja studencka AGH Space Systems, fundacja forScience, Stowarzyszenie Profesjonalistów Pracujących w sektorze Kosmicznym i Wrocławskie Koło Naukowe Technologii Kosmicznych i Lotniczych.

Comments are closed.