Poznaliśmy zwycięzców polskiej edycji Galileo Masters 2015!

0

4 grudnia 2015 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się Gala Finałowa polskiej edycji konkursu Galileo Masters. Wydarzenie poprzedzone zostało debatą o rozwoju technologii kosmicznych w Polsce, Europie i Chinach.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), bardziej rozpoznawalny pod nazwą Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, które myślą o działalności w sektorze kosmicznym.

Do wszystkich edycji regionalnych w tym roku spłynęło 515 poprawnie wypełnionych wniosków konkursowych, co stanowi najlepszy wynik konkursu Galileo Masters w historii! Do polskiej edycji konkursu w tym roku zgłoszono 64 pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. Tak wysoka liczba pomysłów nie została zanotowana w żadnym innym regionie na świecie! Jest to ogromny sukces dla Polski i ważny dowód na to, że w polskich studentach, pracownikach naukowych i przedsiębiorcach drzemie ogromny potencjał.

Uroczyste wręczenie nagród połączone było z debatą na temat rozwoju technologii kosmicznych oraz wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce i na świecie. W panelu dyskusyjnym brał udział wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Moszyński, prezes Blue Dot Solutions dr Krzysztof Kanawka, a także przedstawiciele z chińskich i niemieckich instytucji związanych z nawigacją satelitarną. Warto zauważyć, że w wydarzeniu uczestniczyła chińska delegacja z sektora kosmicznego, licząca prawie 10 osób.

Pierwsze miejsce w polskiej edycji konkursu Galileo Masters zajął projekt „Pastguide” firmy Pixel Legend, która zgłosiła aplikację przedstawiającą jak różne miejsca wyglądały przed wieloma laty, zamieniając na chwilę zabytki w tętniące życiem obrazy z historii. „Pastguide” lokalizuje położenie użytkownika, a następnie wyświetla w pełni trójwymiarową scenerię zabytkowego miejsca. Pozwala na odbycie spaceru wśród ludzi z innej epoki, na przekonanie się, jak zmieniło się odwiedzane miejsce.

„PastGuide” może służyć jako wirtualny przewodnik po zabytkowych lokalizacjach, takich jak centra historyczne miast czy słynne budowle. Zaletą aplikacji jest możliwość nie tylko odtwarzania oryginalnej architektury, ale też nakładania tekstur i postaci, które odwzorują wygląd miejsc oraz wydarzenia z przeszłości. Może to być ciekawy sposób na edukację, ale i wzbogacenie oferty turystycznej europejskich miast. Obecnie trwają równoległe prace nad wersją narzędzia dla architektów.

Drugie miejsce zajął projekt Airbone collision avoidance system for skydivers, paragliders, gliders, civilian aircrafts / Źródło: Maciej Roszkowski

Drugie miejsce zajął projekt Airbone collision avoidance system for skydivers, paragliders, gliders, civilian aircrafts / Źródło: Maciej Roszkowski

Na drugim miejscu znalazł się projekt „Airbone collision avoidance system for skydivers, paragliders, gliders, civilian aircrafts” stworzony przez Stanisława Rzewuskiego i Marka Pachwicewicza. Projekt będący w fazie budowania prototypu miałby pełnić funkcję systemu bezpieczeństwa i czarnej skrzynki, rejestrującej parametry lotu skoczków spadochronowych, paralotniarzy, a także innych, lekkich obiektów latających. Urządzenie po wdrożeniu powinno zapobiec przynajmniej części wypadków lotniczych z udziałem wspomnianych grup.

 

Trzecie miejsce zajął projekt Insect Alert / Źródło: Maciej Roszkowski

Trzecie miejsce zajął projekt Insect Alert / Źródło: Maciej Roszkowski

Trzecie miejsce na podium zajęli z kolei Szymon Moliński, Anna Molińska i Łukasz Ratajczak za projekt „Insect Alert”, czyli aplikacji informującej użytkowników o wkroczeniu w rejon występowania niebezpiecznych owadów – nosicieli ciężkich chorób. W związku ze zmianami środowiskowymi jest ich w Europie coraz więcej, poczynając od komarów przenoszących malarię lub gorączkę Zachodniego Nilu, kończąc na bliżej nam znanych kleszczach. Projekt zakłada uruchomienie strony internetowej z bazą danych i systemu ostrzegawczego do zainstalowania na systemy Android. Pod koniec 2015 roku projekt uzyskał pozytywną rekomendację do finansowania z Komisji Europejskiej.

W konkursie wyróżnione zostały jeszcze trzy inne projekty. „ICEBridge” dostał się do finału nagrody specjalnej niemieckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. Projekt „ICEBridge” to społeczno-gospodarcza inicjatywa wsparcia dla ratownictwa medycznego stymulująca czynne angażowanie się obywateli danego miasta lub regionu w dobrowolne świadczenie pomocy przedlekarskiej osobom, które uległy wypadkom lub innym zdarzeniom zagrażającym ich życiu.

Projekt „Mobile Underwater Positioning System” (MUPS) otrzymał z kolei nagrodę specjalną Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. Pomysł został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. MUPS proponuje retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany sygnał dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację pod wodą. Polska Agencja Kosmiczna podczas Gali Finałowej wyróżniła projekt „Simulator of UAV Airspace Management System for Urban Areas”, dotyczący zarządzania bezpilotowymi statkami powietrznymi nad ośrodkami miejskimi.

Ważnym momentem podczas wydarzenia była również informacja o uruchomieniu w Gdańsku pierwszego w Polsce akceleratora kosmicznego (space3.ac). Podczas wydarzenia podpisano czterostronne porozumienie pomiędzy Miastem Gdańsk, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, funduszem inwestycyjnym Black Pearls VC oraz Blue Dot Solutions. Akcelerator ma na celu wsparcie wyróżniających się projektów wykorzystujących dane satelitarne.

Sponsorzy nagród i partnerzy polskiej edycji Galileo Masters 2015 to: Agencja Rozwoju PrzemysłuPomorska Specjalna Strefa EkonomicznaCreotech InstrumentsPolska Agencja Rozwoju PrzedsiębiorczościPolska Agencja Kosmiczna, Astri PolskaGMV Innovating SolutionsITTIHertz Systems oraz sponsorzy nagród: Business LinkNaviGate i PCPD. Organizatorem polskiej edycji Galileo Master jest firma Blue Dot Solutions, wspierana przez fundusz Black Pearls VC. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Comments are closed.