Udany lot satelity APSTAR-9

0

16 października o godzinie 18:16 CEST z kosmodromu Xichang wystrzelono rakietę nośną CZ-3B/G2, wynosząc na orbitę satelitę telekomunkacyjnego APSTAR-9.

Satelita powstał w ramach kontraktu podpisanego w 2013 roku pomiędzy China Great Wall Industry Corporation, a posiadającym siedzibę w Hong Kongu operatorem satelitarnym APT Satellite Company Limited. Celem kontraktu jest wymiana wysłużonego urządzenia APSTAR-9A, znajdującego się na pozycji 142E. Nowy satelita również znajdzie się na tej pozycji, przejmując funkcje wycofywanego urządzenia 9A.

Satelitę wyposażono w 32 transpondery pasma C oraz 14 transponderów pasma Ku. Pasmo C ma za zadanie obsłużyć rejon Azji i Pacyfiku, a także Azji Południowo-Wschodniej. Pasmo Ku tymczasem będzie obsługiwać region od wschodniej części Oceanu Indyjskiego do zachodniego Pacyfiku, umożliwiając dostęp do mediów takich jak telewizja Direct-to-Home a także Internetu.

Konstrukcja urządzenia opiera się na platformie DFH-4, zbudowanej przez China Aerospace and Technology Corporation, integrującej w sobie moduł serwisowy, napędowy oraz zasilania. Zainstalowane panele fotowoltaiczne o rozpiętości 12 metrów łącznie, pozwalają na uzyskiwanie około 10 kW energii elektrycznej po upływie 15-letniego czasu eksploatacji. Wraz ze swoim ładunkiem transponderów, APSTAR-9 posiada masę około 5200 kilogramów. Szacuje się, że satelita po upływie 15 lat będzie nadal pracował z prawdopodobieństwem wynoszącym około 78%.

Do wystrzelenia satelity użyto rakiety nośnej CZ-3B/G2, której pierwszy start miał miejsce w 2007 roku. Napędzana głównie silnikami rakietowymi na paliwo hipergoliczne (tetratlenek diazotowy oraz niesymetryczną dimetylohydrazynę) CZ-3B/G2 jest w stanie wysłać na orbitę geotransferową ładunek o masie nie przekraczającej około 5500 kilogramów. Separacja ładunku odbyła się po 26 minutach od startu, uzyskana orbita geotransferowa posiadała parametry 212 na 41965 kilometrów.

(Xinhua)

Comments are closed.