Nowe informacje o programie Commercial Crew

1

26 stycznia w JSC odbyła się konferencja prasowa, na której uczestniczyli przedstawiciele NASA oraz SpaceX i Boeinga, czyli dwóch firm, które własnymi kapsułami będę wysyłać astronautów na niską orbitę okołoziemską.

Konferencję otworzył administrator NASA, Charles Bolden. Wielokrotnie podkreślał jak ważne będą loty komercyjnych operatorów dla przyszłej załogowej misji na Marsa. Stwierdził nawet, że choć od dekad słyszy się, iż załogowy lot marsjański jest w zasięgu dwudziestu lat, to w tej chwili ta wartość jednak realnie się zmniejsza. Mimo wszystko u obecnych na sali amerykańskich astronautów można było wyczuć rezerwę, zaś współprowadzący panel Mike Fincke zakończył półżartem wystąpienie, iż ma już dość słuchania o Marsie za 20 lat, i ma nadzieję, iż za tę wypowiedź nie zostanie zwolniony.

Dragon V2 ląduje / Credits - SpaceX

Grafika prezentująca lądowanie kapsuły Dragon 2 po misji / Credits – SpaceX Channel

Dużo konkretów przedstawili zaś Gwynne Shotwell, COO SpaceX oraz John Elbon, manager projektu kapsuły CST-100 u Boeinga. Obie firmy zwyciężyły w przetargu na wysyłanie astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (tzw. Commercial Crew). Szczegóły NASA mogła podać dopiero teraz, ponieważ przetarg został oprotestowany przez Sierra Nevada Corporation, której propozycja lotów na pokładzie mini-wahadłowca Dream Chaser nie została wybrana. Protest SNC został jednak odrzucony.

Najważniejsze przedstawione wczoraj informacje to:

 • SpaceX wykona testowy, bezzałogowy lot Dragona 2 pod koniec 2016 roku. Testowy lot załogowy odbędzie się na początku 2017.
 • SpaceX zamierza wykonać 50 lotów rakiety Falcon 9, zanim polecą nią astronauci.
 • Prawie zakończono już prace przed zaplanowanym na luty testem rakietowego systemu bezpieczeństwa na stanowisku startowym (tzw. Pad Abort).
 • Obecnie SpaceX przeżywa “spokojniejszy okres”.
 • Dragon 2 będzie wpierw lądował na wodzie, ale docelowo lądowanie będzie przebiegało na lądzie. Kapsuła może zostać użyta ponad 10 razy, a na pokład będzie mogła zabrać do pięciu astronautów oraz ładunek, spełniając wymogi przetargu.
 • Boeing zakończył dwa pierwsze etapy milowe certyfikacji kapsuły CST-100.
 • W 2017 roku kapsuła w wersji bezzałogowej poleci podczas 75 startu Atlasa, zaś test załogowy odbędzie się na pokładzie 80. startu rakiety.
 • Test systemu ratunkowego odbędzie się w lutym 2017 roku.
 • Średnia cena za lot astronauty na pokładzie nowych kapsuł to 58 milionów USD, która jest jednak wyliczona na przykładzie kosztu za przeprowadzenie całej misji. Dla porównania, za lot Sojuzem NASA musi obecnie płacić 70 milionów USD za osobę.
 • W lotach testowych obu firm prawdopodobnie będą uczestniczyć tylko astronauci NASA. Trening do lotu w CST-100 będzie odbywał się na terenie JSC, zaś w przypadku Dragona 2 w JSC oraz w siedzibie SpaceX w kalifornijskim Hawthorne.
 • Regularne loty załogowe operatorów komercyjnych pozwolą na zwiększenie ilości prac naukowych na ISS z 40 do 80 godzin tygodniowo.

Zapis wydarzenia jest dostępny również na serwisie youtube.

The Plan to Launch America / Credits: NASA

(NSF)

1 komentarz