Ugoda między SpaceX a USAF

0

Mediacja pomiędzy SpaceX a USAF zakończyła się sukcesem – strony doszły do porozumienia.

USAF i SpaceX oświadczyły 23 stycznia, że niecałe dwa tygodnie procesu mediacyjnego przyniosły rezultaty: SpaceX wycofa zarzuty wobec USAF. W zamian za to amerykańskie Siły Powietrzne mają realizować więcej kontraktów na wynoszenie ładunków w formule przetargowej. Mają też przyspieszyć proces certyfikacji SpaceX, co umożliwi firmie startowanie w takich przetargach.

O procesie mediacji poinformowała 13 stycznia sędzia prowadząca sprawę SpaceX kontra USAF, Susan Braden. Sędzia proponowała mediację już w lipcu zeszłego roku. W roli mediatora wystąpił John Ashcroft, były prokurator generalny USA.

W kwietniu 2014 SpaceX podważył legalność kontraktu z wolnej ręki przyznanego przez wojsko firmie United Launch Alliance (ULA), monopoliście na amerykańskim rynku wynoszenia ładunków rządowych i wojskowych. Kontrakt zakładał, że USAF kupi 36 rakiet od ULA a 14 startów zostanie zakupionych na wolnym rynku, w postaci przetargów otwartych również dla nowych firm, jak SpaceX. Potem jednak USAF zmienił zdanie i ilość ta została zmniejszona o prawie połowę. Zmiana ta spowodowała, że firma Elona Muska postanowiło wejść na drogę sporu sądowego z rządem federalnym USA.

Aby SpaceX mógł wziąć udział w takich przetargach, musiał uzyskać odpowiednie certyfikaty poświadczające wysoki poziom usług, ale także odpowiedni poziom bezpieczeństwa. SpaceX zarzucał USAF, że opóźnia ten proces, aby chronić miejsca pracy w firmach będących właścicielami ULA – Lockheed Martin i Boeing.

Ustępstwa USAF najpewniej pozwolą też SpaceX na staranie się o przetargi rządowe jeszcze bez formalnego otrzymania stosowanej certyfikacji. Zasady takie obowiązują w NASA – firma musi uzyskać certyfikację przed datą startu, a nie w momencie przystępowania do przetargu.

Kolejnym zainteresowanym zamówieniami rządowymi będzie najpewniej Orbital Sciences Corp. z rakietami Antares.

(SN)

Comments are closed.