Zmarł Steve Nagel

1

W wieku 67 lat zmarł jeden z pierwszych astronautów programu wahadłowców.

Steve Nagel urodził się w 1946 roku w Canton w stanie Illinois. Ukończył studia z zakresu inżynierii lotniczej i mechanicznej na University of Illinois oraz California State University. Po studiach pracował jako pilot w Amerykańskich Siłach Powietrznych. W 1978 roku został wybrany do ósmej grupy astronautów NASA. Cztery razy poleciał na orbitę, spędzając w przestrzeni kosmicznej ponad 30 dni.

W locie wahadłowca numer STS-51-G Nagel pełnił rolę specjalisty misji. Discovery wyniósł na orbitę trzy satelity telekomunikacyjne (Arabsat 1B, Morelos 1 oraz Telstar 3D).

W drugim locie (numer STS-61-A) pełnił już rolę pilota. Zadaniem załogi Challengera było przeprowadzenie szereg badań opracowanych przez instytucje naukowe z Niemiec Zachodnich (misja D-1).

Nagel dowodził swoją trzecią i czwartą misją. Lot Atlantisa STS-37 wyniósł na orbitę obserwatorium promieni gamme im. Comptona, zaś w ramach STS-55 na pokładzie Columbii przeprowadzono drugą zestaw badań opracowanych przez zdjednoczone już Niemcy (misja D-2).

Nagel opuścił szeregi korpusu astronautów w 1995 i później NASA w 2011 roku i rozpoczął pracę wykładowcy na Uniwersytecie Missouri. Prywatnie był mężem Lindy Godwin, również astronautki. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej.

(Collectspace)

Jeden komentarz

  1. Trzy ostatnie odejścia astronautów dotyczyły tych, którzy mieli na swym koncie udział w misji Challengera STS- 61A w 1985 roku. Z 8-osobowej załogi nie żyją : Reinhard Furrer, Wubbo Ockels, Henry Hartsfield i Steven Nagel