Arianespace zamówiła 18 rakiet Ariane 5 ECA

0

Firma Arianespace zamówiła w koncernie EADS kolejne 18 rakiet nośnych Ariane 5 ECA.

Astrium, druga największa firma przemysłu kosmicznego na świecie, i Arianespace, wiodąca firma wynosząca sztuczne satelity, podpisały kontrakt wart ponad 2 miliardy euro na dostawę 18 egzemplarzy rakiet nośnych Ariane 5 ECA. Dołączą one do zamówienia z 2009 roku (partia PB) na 35 rakiet, które mają startować od 2017 roku. Osiemnaście rakiet zapewni Astrium trzy lata pracy i wykorzystanie rakiety do 2019 roku.

Jak twierdzi Astrium, nowa partia rakiet będzie tańsza dzięki usprawnieniom technologii i procesów opracowanym na całej długości łańcucha dostaw i produkcji.

Umowa została podpisana przez dyrektora wykonawczego Astrium Francoisa Auque’a i prezesa Arianspace Stéphane’a Israëla w Gujańskim Centrum Kosmicznym, w obecności prezydenta Francji Françoisa Hollande’a i francuskiej minister szkolnictwa wyższego i nauki Geneviève Fioraso. Obecni byli też: dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny francuskiej agencji kosmicznej CNES, i dyrektor wykonawczy firmy Safran, Jean-Paul Herteman.

Umowa jest efektem podpisanej wcześniej umowy ramowej między podmiotami, która umożliwiła Astrium rozpoczęcie prac nad budową dodatkowych rakiet. W powstawaniu rakiet Ariane 5 bierze udział ponad 6000 ludzi z 550 firm, z tego ponad 1/5 to MSP, z 12 krajów Europy.

Awionikę dla nowych rakiet dostarczy belgijski oddział Thales Alenia Space. Do każdej rakiety dostarczy 23 zestawy elektroniki obsługującej różne aspekty działania rakiety i jej członów: dystrybucję energii elektrycznej, sterowanie dyszami, pozycjonowanie w przestrzeni, odłączanie członów, czy też odrzucanie osłony aerodynamicznej. Thales Alenia Space Belgium dostarczył do tej pory ponad 4000 komponentów do 215 rakiet z rodziny Ariane.

Zobacz też:

(EADS, Thales)

Comments are closed.