SUSIE – Smart Upper Stage for Innovative Exploration

1

Ciekawa koncepcja załogowego pojazdu wielokrotnego użytku.

Na konferencji IAC 2022 ArianeGroup przedstawiła koncepcję pojazdu o nazwie SUSIE. Ten pojazd ma być zdolny do wynoszenia pięciu astronautów na niską orbitę okołoziemską i wielokrotnego użytku.

International Astronautical Congress (IAC), czyli Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, to największa konferencja branży kosmicznej. Co roku IAC odbywa się w innym mieście, zwykle na innym kontynencie. W 2022 roku IAC zorganizował Paryż. Na miejsce konferencji wybrano dużą wielopiętrową halę Paris Convention Centre. Jak się na konferencji okazało – był to świetny wybór. Mottem IAC 2022 było “Space for @ll” – czyli “kosmos dla wszystkich”.

IAC jest miejscem do zapowiedzi – zarówno misji, jak i planów agencji oraz różnych koncepcji nowych rozwiązań. Jedną z takich koncepcji jest pojazd o nazwie SUSIE – Smart Upper Stage for Innovative Exploration. Ten pojazd przedstawia firma ArianeGroup -firma, w skład której wchodzi spółka Arianespace, czyli operator europejskich rakiet Ariane.

Prezentacja SUSIE na IAC 2022 / Credits – International Astronautical Federation

SUSIE to pojazd wielokrotnego użytku, będący zdolny do wynoszenia ładunku i astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO). Całkowita masa pojazdu ma wynieść do 25 ton. W wersji towarowej SUSIE ma być zdolna do wynoszenia 7 ton na LEO – a także sprowadzania do 7 ton z orbity. Jest to pojazd typu “lifting body”, czyli bez skrzydeł, ale zdolny do manewrowania w atmosferze. Pod koniec misji SUSIE ma za pomocą silników lądować w wyznaczonym miejscu.

Pojazd ma być w całości odzyskiwalny i zdolny do ponownego lotu. Pojazdy podobnej wielkości i zastosowania (czyli Sojuz, Starliner, Shenzhou, MPCV Orion czy załogowy Dragon) są albo jednorazowe albo też częściowo odzyskiwalne – wymagane jest zbudowanie albo całego pojazdu od nowa albo też budowa nowego modułu serwisowego. Z drugiej strony – SUSIE można także nazwać małą wersją pojazdu Starship.

SUSIE ma być zdolna do lotów za pomocą rakiety Ariane 6 w najmocniejszej wersji 64. Później SUSIE byłaby zdolna do integracji z nowymi europejskimi rakietami.

Warto tu dodać, że Europa niebawem może zdecydować się na zbudowanie własnego pojazdu załogowego. Jest możliwe, że decyzja zapadnie już niebawem – na tegorocznej Radzie Ministerialnej ESA.

(AG, ESA, IAC)

Jeden komentarz

Leave A Reply