IAC 2022 – podsumowanie

0

Podsumowanie największej konferencji branży kosmicznej.

W dniach 18-22 września 2022 w Paryżu odbyła się największa konferencja sektora kosmicznego – International Astronautical Congress. Na tym wydarzeniu był także zespół Kosmonauta.net.

International Astronautical Congress (IAC), czyli Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, to największa konferencja branży kosmicznej. Co roku IAC odbywa się w innym mieście, zwykle na innym kontynencie. W 2022 roku IAC zorganizował Paryż. Na miejsce konferencji wybrano dużą wielopiętrową halę Paris Convention Centre. Jak się na konferencji okazało – był to świetny wybór. Mottem IAC 2022 było “Space for @ll” – czyli “kosmos dla wszystkich”.

Wielkim nieobecnym była w tym roku Rosja. Z uwagi na inwazję wojsk tego państwa na Ukrainę nie było na IAC 2022 ani Roskosmosu ani przedstawicieli tego państwa. Jedyni Rosjanie, którzy pojawili się na IAC 2022 to ci, którzy z Rosją nie mają już wiele wspólnego. Nie zabrakło natomiast szefów najważniejszych agencji kosmicznych: NASA, ESA, JAXA czy CNES.

Szefowie agencji kosmicznych na IAC 2022 / Credits – IAF

Z uwagi na obecność IAC 2022 w Europie, duża część spotkań panelowych dotyczyła działań wokół ESA. Jednym z ważnych tematów była zbliżająca się Rada Ministerialna ESA.

Dyskusja o Radzie Ministerialnej ESA 2022 / Credits – IAF

IAC 2022 w liczbach

Tegoroczne IAC odwiedziło ponad 8500 zarejestrowanych uczestników. W hali wystawowej zorganizowano 250 stanowisk firm, agencji, państw i organizacji. W salkach zaprezentowało łącznie około 3 tysięcy wystąpień w z praktycznie wszystkich dziedzin sektora kosmicznego – od statków załogowych, poprzez misje satelitarne, plany agencji kosmicznych, napędy, nowe koncepcje misji, aż po kwestie prawne, inwestycyjne i edukacyjne.

Ponadto, jeden dzień był otwarty dla wszystkich chętnych zwiedzających. Podczas tego dnia odbył się m.in. panel z astronautami ESA.

Panel z astronautami ESA na IAC 2022 / Credits – European Space Agency, ESA

Polska na IAC 2022

W tym roku na IAC 2022 zaprezentowały się dwa główne polskie stanowiska, w tym jedno zorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA). Ponadto, dwa polskie podmioty zorganizowały własne stanowiska na IAC 2022. Stanowisko POLSA zostało zorganizowane wspólnie z kilkoma regionami Polski, w tym z województwem Pomorskim.

Oprócz obecności na hali wystawowej przedstawiciele z Polski wygłosili szereg wystąpień na IAC 2022. Prezentacja przedstawicieli Blue Dot Solutions / Space3ac dotyczyła wsparcia ukraińskich startupów kosmicznych w ramach akceleratora biznesowego Space3ac.

Dr inż. Krzysztof Kanawka na IAC 2022 – prezentacja o Space3ac / Credits – Blue Dot Solutions

IAC 2023, IAC 2024 i IAC 2025…

Następna konferencja IAC odbędzie się w Baku w Azerbejdżanie. Pierwsze komentarze z konferencji IAC 2022 sugerują, że na IAC 2023 pojawi się mniej więcej połowa tegorocznych uczestników i wystawców, choć może się tam pojawić “wschodnia” część sektora kosmicznego (Rosja i Chiny). Rok temu na organizatora IAC 2024 wybrano Milan – można więc zakładać “powtórkę” IAC 2022, gdyż Europa zwykle to interesujące miejsce do prezentacji dla większości sektora kosmicznego.

IAC 2023 – zapowiedź / Credits – IAF

Na IAC 2025 wybrano Sydney w Australii – będzie to kolejny kongres na tym kontynencie w ostatnich latach (IAC 2017 odbył się w Adelajdzie). To miasto zwyciężyło m.in. z Rijadem w Arabii Saudyjskiej, Istambułem w Turcji czy Bangkokiem w Tajlandii.

(BDS, IAF)

Comments are closed.