Start rakiety Proton-M z satelitą Inmarsat 5F1

0

Nieco ponad 10 godzin temu doszło do startu rakiety Proton z satelitą Inmarsat 5F1, który już niebawem powinien trafić na docelową orbitę dzięki górnemu stopniu rakiety – BrizM.

 

Do startu rakiety Proton-M z komercyjnym ładunkiem na pokładzie doszło o godzinie 13:12 CET. Rakieta wystartowała z jednego ze stanowisk na terenie kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Lot przebiegł poprawnie, ale misja wyniesienia na super-synchroniczną orbitę transferową (SSTO) jeszcze się nie zakończyła.

Osiągnięcie zaplanowanej orbity transferowej powinno nastąpić około 15 godzin i 31 minut od startu. Cel ten wymaga przeprowadzenia pięciu odpaleń silnika stopnia rakietowego Briz-M. Ładunkiem misji jest zbudowany przez Boeinga satelita Inmarsat 5F1 o masie 6100 kg, który będzie zapewniał usługi telekomunikacyjne dużej prędkości użytkownikom znajdującym się w Europie, na Bliskim Wschodzie, czy w Afryce i Azji.

Kontrakt na wyniesienie satelity Inmarsat 5F1 dla firmy Inmarsat z siedzibą w Londynie (UK) zawarty został z firmą organizującą loty na rakietach Proton – International Launch Services Inc. (ILS). Dzisiejszy start rakiety Proton był siódmym w tym roku zorganizowanym przez ILS, oraz 84. w historii tej firmy.

(ILS)

{module[346]}

Comments are closed.