Chang’e 3 na orbicie wokół Księżyca

0

Chińska sonda Chang’e 3 weszła 6 grudnia na orbitę wokółksiężycową. Na 14 grudnia zaplanowano lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu.

Misja Chang’e 3 to pierwsza od 1976 roku próba miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca. Wyprawa sondy Chang’e 3 rozpoczęła się 1 grudnia o godzinie 18:30 CET z chińskiego kosmodromu Xichang. Chang’e 3 składa się z lądownika oraz łazika księżycowego, któremu nadano nazwę „Yutu” (Jadeitowy Królik).

Start oraz lot w kierunku Srebrnego Globu przebiegły zgodnie z planem. Szóstego grudnia, o godzinie 10:47 CET nastąpiło odpalenie silników sondy na około sześć minut. Odpalenie silników przebiegło zgodnie z planem i Chang’e 3 wszedł na orbitę wokółksiężycową.

Pobyt na orbicie wokółksiężycowej potrwa około tygodnia. W sobotę, 14 grudnia, Chang’e 3 zejdzie z orbity i dokona pierwszej od 37 lat próby miękkiego lądowania na powierzchni Srebrnego Globu. W tej chwili moment zakończenia lądowania przewiduje się pomiędzy godziną 16:22 a 16:35 CET. Na miejsce lądowania wybrano księżycową Zatokę Tęcz (Sinus Iridum) – jest to obszar powstały po uderzeniu dużego obiektu w Księżyc, który następnie został wypełniony lawą. W konsekwencji Zatoka Tęcz jest dość płaskim terenem, ze stosunkowo niewielką ilością kraterów – wydaje się to być jedno z „najbezpieczniejszych” miejsc do lądowania na Księżycu. Dość niedaleko w 1970 roku wylądował Łunochód 1.

Jeśli wszystko się powiedzie, to około 5 do 7 godzin po lądowaniu powinno dojść do umieszczenia łazika na powierzchni Księżyca. Lądowanie nastąpi około księżycowego południa. Przewiduje się, że łazik przejedzie do 10 km w ciągu 3 miesięcy trwania misji.

(PFA, NSF, Xinhua)

{module [346]}

Miejsca lądowań misji księżycowych / Credits - CM Glee

Comments are closed.