Proxima 4/2013 już dostępna

0

Nastąpiła publikacja numeru 4/2013 biuletynu Proxima. Głównym tematem tego numeru jest nowa V339 Del.

Największym wydarzeniem ostatnich tygodni było niewątpliwie pojawienie się jasnej, widocznej nieuzbrojonym okiem gwiazdy nowej w Delfinie. Mowa oczywiście o V339 Del, którą 14 sierpnia odkrył znany japoński obserwator Koichi Itagaki. Jej poświęcono znaczną część tego wydania naszego biuletynu.

Szczególnej uwadze autorzy Proximy polecają przygotowany przez Ryszarda Biernikowicza artykuł o amatorskich obserwacjach spektroskopowych nowej. Autorzy biuletynu Proxima proponują również materiał Tomasza Krzyta na temat polskich obserwacji AO Her. Ta interesująca gwiazda przez wiele lat była uważana za gwiazdę półregularną  i praktycznie nie była obserwowana. W 2006 r. Tomasz podjął jej regularne obserwacje i zaobserwował kilka głębokich minimów. Wykonywane sporadycznie przez automatyczne teleskopy obserwacje potwierdziły ich występowanie, co zasugerowało przynależność AO Her do gwiazd typu R CrB. W tym roku zostało to potwierdzone spektroskopowo.

Niestety, w Proximie 4/2013 zamieszczono także smutne wieści. W ostatnich tygodniach odeszli od nas kolejni wybitni ludzie nauki i miłośnicy astronomii, którzy swoje życie w znacznej części poświęcali gwiazdom zmiennym. O nich napisano w dziale ”Wspomnienia”.

Ponadto w biuletynie stałe pozycje, czyli nowinki ze świata gwiazd zmiennych, kalendarium miryd na kolejne 3 miesiące, nowe i supernowe w III kwartale roku, a także podsumowanie aktywności Słońca na bazie obserwacji członków Towarzystwa Obserwatorów Słońca w Żychlinie.

Link:  http://www.astronomica.pl/proxima14.pdf

Biuletyn PROXIMA wydawany jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html

Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com

http://www.facebook.com/pages/Proxima/253077781413353

(Proxima)

{module [346]}

Comments are closed.