Proxima 2/2019

0

Niedawno został opublikowany drugi tegoroczny numer Biuletynu Obserwatorów Gwiazd Zmiennych PROXIMA. Zachęcamy do lektury!

W sieci pojawił się nowy numer Biuletynu Obserwatorów Gwiazd Zmiennych PROXIMA 2/2019. Jego główną część stanowi trzeci, ostatni już odcinek z serii „O naturze supernowych oddziałujących z materią wokółgwiazdową” autorstwa Ryszarda Biernikowicza. Materiał zawiera kontynuację klasyfikacji podtypów supernowych oddziałujących z ośrodkiem międzygwiazdowym, którą w 2016 roku zaproponował prof. Nathan Smith, w której możemy zapoznać się z kolejnymi sześcioma podtypami supernowych, a dla każdego z nich poznamy reprezentatywne przykłady obserwacyjne, wraz z wyglądem widm oraz krzywych blasku.

W dziale NEWS zaprezentowano kilka ciekawych informacji ze świata gwiazd zmiennych, m.in. o tym, że we wrześniu 2018 r. brytyjski obserwator John Toone zaobserwował spadek jasności gwiazdy SV Sge, będącej przedstawicielką zmiennych typu RCB, do 11,4 mag, po czym w późniejszych tygodniach zmienna osiągnęła rekordowe zaobserwowane minimum, równe 17,1 mag. Jak dalej będzie zachowywać się ta gwiazda? Na pewno warto monitorować jej zachowanie.

Natomiast latem 2018 r. węgierski obserwator Robert Fidrich w ramach własnego programu poszukiwania nowych zaobserwował pojaśnienie gwiazdy HBHa 1704-05, która okazała się nieznaną zmienną typu ZAND. Zmienna jest w rzeczywistości układem podwójnym, w którym głównym składnikiem jest prawdopodobnie olbrzym typu widmowego M3III, a towarzyszy mu zwarty obiekt, którego natura nie jest jeszcze dobrze poznana.

Astronomowie z Uniwersytetu Kreteńskiego wraz z kolegami z Turynu ogłosili z kolei odkrycie kandydatki na drugą planetę krążącą wokół gwiazdy Proxima Centauri, leżącej 4,2 lat świetlnych od Słońca. To na razie wstępne wyniki obserwacji, które wykonano za pomocą instrumentu High Accuracy Radialvelocity Planet Searcher (HARPS), zainstalowanego na teleskopie Europejskiego Obserwatorium Południowego w La Silla (Chile). Urządzenie pozwala dostrzec niewielkie ruchy gwiazd wywołane przez grawitacyjne oddziaływania orbitujących wokół nich planet. Czy dalsze obserwacje potwierdzą te wieści?

W aktualnościach zawarto także obszerną porcję informacji nt. wyników pracy obserwacyjnego przeglądu całego nieba All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN) w pierwszym kwartale 2019 r.

Polecamy także artykuł na temat gwiazdy węglowej S Cephei. Gwiazda ta zwróciła na siebie uwagę obserwatorów już pod koniec XVIII wieku. Średni okres pulsacji tej zmiennej wynosi 487 dni, a obserwowana amplituda zmian jasności zawiera się w granicach 7,4–12,9 mag i nie odbiega od amplitud obserwowanych u innych gwiazd węglowych. Ostatnimi laty w gwieździe zaczęły jednak zachodzić interesujące zmiany, w wyniku których okres pulsacji, który w ciągu ostatnich pięćdziesięciu cykli wynosił około 487 dni, nagle zaczął się szybko skracać. Dodatkowo zaobserwowano zmiany średniej jasności zmiennej, która od kilku cykli rośnie.

To jednak nie wszystko, co zawarto w najnowszym numerze biuletynu. Aby zapoznać się z całością zachęcamy do pobrania go ze strony http://proxima.org.pl

Przypomnijmy, że biuletyn PROXIMA jest bezpłatnym, ogólnodostępnym kwartalnikiem wydawanym w wersji elektronicznej, w formacie PDF.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowi Kidzie za przesłany tekst.

(proxima.org.pl)

Comments are closed.