Kepler-78b – skalista egzoplaneta wielkości Ziemi!

0

Odkryto i potwierdzono istnienie pierwszej planety pozasłonecznej wielkości Ziemi. Nazwa tego skalistego obiektu to Kepler-78b.

Ludzkość potwierdziła już istnienie ponad tysiąca obiektów planetarnych krążących w innych układach słonecznych*. Pośród nich jeszcze jednak nie wykryto obiektów zbliżonych wielkością do Ziemi – aż do czasu ogłoszenia istnienia Keplera-78b. Jest to pierwsza potwierdzona skalista planeta pozasłoneczna wielkości Ziemi. To odkrycie zawdzięczamy kosmicznemu teleskopowi Kepler.

Egzoplaneta Kepler-78b ma rozmiary o 20% większe od Ziemi i masę 1,7 razy większą od naszej planety. To oznacza, że gęstość tej egzoplanety jest podobna do ziemskiej. Z kolei to oznacza, że Kepler-78b powinien składać się ze skał i żelaza i mieć podobną strukturę wewnętrzną do naszej planety.

Na tym jednak kończą się podobieństwa do Ziemi. Kepler-78b krąży z czasem zaledwie około ośmiu i pół godziny wokół swej gwiazdy macierzystej. Oznacza to, że warunki na tej egzoplanecie są piekielne – być może część powierzchni tej może być stopiona, w szczególności jeśli tylko jedna strona Keplera-78b jest zwrócona do swej gwiazdy macierzystej. Kepler-78b znajduje się około 400 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda macierzysta jest nieco mniej masywna od naszego Słońca. 

Takich egzoplanet jak Kepler-78b jest z pewnością we Wszechświecie wiele. Ile z nich zostanie wykrytych w najbliższych latach?

* oraz samotnych.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.