Start rakiety z chińskim satelitą wywiadowczym (29.10.2013)

0

29 października Chińska Republika Ludowa przeprowadziła niezapowiedziany start rakiety Long March 2C z satelitą wywiadowczym, który najprawdopodobniej wyposażony został w radar syntetycznej apertury.

Do startu rakiety Długi Marsz 2 C (Long March 2C) doszło o godzinie 04:50 CET z portu kosmicznego Taiyuan, który położony jest na północy kraju w prowincji Shanxi.  Składająca się z dwóch stopni rakieta na paliwo ciekłe wyniosła satelitę Yaogan 18 na orbitę o wysokości ponad 450 km oraz inklinacji około 97 stopni (orbita polarna). Z uwagi na militarny charakter ładunku start tej rakiety nie był wcześniej zapowiedziany.

Oficjalna chińska agencja informacyjna, Xinhua, będąca pod wpływem lokalnego rządu, poinformowała, że satelita Yaogan 18 będzie przeprowadzał naukowe eksperymenty, przeglądy terenów oraz wypełniać zadania związane z zapobieganiem i redukcją skali katastrof naturalnych. Tymczasem źródła zachodnie wskazują, że doszło najprawdopodobniej do wyniesienia kolejnego szpiegowskiego satelity, przy wzięciu pod uwagę parametrów wstępnej orbity oraz wykorzystanej rakiety nośnej.

Sytuacja jest podobna do tej z kwietnia 2009 roku i listopada 2011 roku, kiedy to na orbitę wyniesione zostały satelity Yaogan wyposażone najprawdopodobniej także w radary SAR. Tego typu urządzenia pozwalają na obserwację obiektów poprzez chmury oraz w czasie nocy.

Wtorkowy start był drugim chińskim startem rakiety w przeciągu 4 dni oraz dziesiątym startem w tym roku. Jednocześnie był to 59. start rakiety w 2013 roku.

(SFN)

{module[346]}

Comments are closed.