Rozbłysk klasy X2.1 (25.10.2013)

0

Zaledwie siedem godzin po rozbłysku klasy X1.7 grupa wyemitowała rozbłysk klasy X2.1. W całym 24. cyklu aktywności słonecznej były zaledwie dwa dni, w których wystąpiły dwa rozbłyski tej klasy w odstępie kilku godzin.

Od początku października obserwujemy wyraźny wzrost aktywności słonecznej. Najbardziej aktywnym dniem był 25 października, w którym nastąpiły dwa rozbłyski klasy X oraz seria rozbłysków średniej klasy M. O pierwszym rozbłysku klasy X1.7 informowaliśmy już wczoraj. Maksimum tego rozbłysku przypadło na godzinę 10:01 CEST. Grupa, która wyemitowała ten rozbłysk nosi oznaczenie 1882.

Zaledwie siedem godzin później, o 17:03 CEST nastąpiło maksimum jeszcze silniejszego rozbłysku. Za ten rozbłysk była także odpowiedzialna grupa 1882. W fazie maksymalnej ten rozbłysk był klasy X2.1. Jest to szósty względem mocy w całym obecnym cyklu aktywności słonecznej i jednocześnie trzeci względem mocy w tym roku.

Warto tu dodać, że w obecnym cyklu aktywności słonecznej wystąpiły zaledwie dwa inne dni, w których doszło do dwóch rozbłysków klasy X. Dlatego też 25 października 2013 roku można uznać za jeden z najaktywniejszych momentów 24. cyklu aktywności słonecznej.

Ogólnie, 25 października grupa 1882 wyzwoliła dwa rozbłyski klasy X i pięć klasy M. Inne grupy widoczne na Słońcu z Ziemi wyzwoliły tego dnia jedynie rozbłyski dolnych stanów klasy C.

Na Słońcu aktualnie przebywa sześć grup plam słonecznych, z których trzy (1875, 1877 i 1882) są w stanie wyemitować silniejsze rozbłyski. Aktualnie przewiduje się 70% prawdopodobieństwa na wystąpienie kolejnych rozbłysków klasy M i 35% prawdopodobieństwa na wystąpienie kolejnych rozbłysków klasy X w najbliższych 48 godzin.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.