Rakietowy piątek (25.10.2013)

0

W piątek, 25 października, doszło do startów dwóch rakiet. Chińska rakieta CZ-4B wyniosła satelitę doświadczalnego Shijian 16, a rosyjska rakieta Proton-M wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Sirius FM-6.

Pierwszy z dwóch satelitów wystartował z Chin. O godzinie 05:50 CEST nastąpił udany start chińskiej rakiety CZ-4B z wyrzutni Jiuquan w północno-zachodniej Mongolii Wewnętrznej. Rakieta wyniosła na orbitę satelitę doświadczalnego Shijian 16, którego nazwa z chińskiego oznacza „praktyka”. Według przekazów lokalnych mediów, głównym przeznaczeniem Shijiana będzie badanie i testowanie zaawansowanych technologii kosmicznych, wykorzystywanych przy eksploatacji przestrzeni kosmicznej oraz prowadzenia eksperymentów technicznych. Nie podano jednakże nazwy konstruktora ani operatora satelity. Co ciekawe zaplanowany start rakiety również nie był podany do wiadomości publicznej – informacja ta pojawiła się, gdy cel misji został zrealizowany – ładunek dotarł na docelową orbitę. Jak podają amerykańskie źródła – orbita ma około 600 km wysokości przy inklinacji 75 stopni. Jest to dość niecodzienna orbita – rzadko się zdarza wysyłanie satelitów na niską orbitę wokółziemską o takiej inklinacji.

Piątkowy start był już 9. w tym roku chińskim startem na orbitę i 57. na świecie w bieżącym roku. Wszystkie tegoroczne starty Państwa Środka zakończyły się sukcesem.

Ponad 14 godzin później, o 20:08 CEST, nastąpił udany start rosyjskiej rakiety Proton-M w ramach komercyjnej usługi realizowanej przez firmę International Launch Services. Do startu doszło z wyrzutni nr 200 położonej na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Na pokładzie Protona-M znalazł się satelita telekomunikacyjny Sirius FM-6, który ma dostarczać usługi telekomunikacyjne oraz wymiany danych dla obszaru Północnej Ameryki.

Docelowo Sirius FM-6 zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej, w punkcie 116,15 stopnia szerokości geograficznej zachodniej. Satelita ma działać przynajmniej 15 lat.

Był to drugi start Protona-M od czasu katastrofy tej rakiety z 2 lipca 2013 roku. Dwa udane starty sugerują, że przynajmniej czasowo problemy z jakością produkcji tej rakiety zostały zażegnane.

(NSF, PFA, Xihua, ILS)

{module [346]}

Comments are closed.