Zakończenie misji CoRoT

0

Po wielu miesiącach prób wznowienia działania instrumentu satelity CoRoT, CNES kończy jego misję.

W poniedziałek francuska agencja kosmiczna CNES ogłosiła zakończenie misji COnvection ROtation and planetary Transits (CoRoT), która badała fizykę gwiazd i, jako pierwszy statek, również planety pozasłoneczne.

Wystrzelony w grudniu 2006 roku statek pracował i tak dwa razy dłużej niż pierwotny plan zakładał. Drugiego listopada 2012 roku stracono kontrolę nad głównym przyrządem naukowym statku, szerokokątną kamerą podłączoną do pokładowego teleskopu o aperturze 30 cm. Przez długie miesiące próbowano “wskrzesić” instrument, jednak “zespołom inżynierów z CNES i CNRS nie udało się tego dokonać”. Za winnego usterki uznaje się promieniowanie kosmiczne.

Do naukowych zasług CoRoT-a można zaliczyć, m.in. odkrycie pierwszego kandydata na egzoplanetę podobną do Ziemi i krążącą wokół gwiazdy podobnej do Słońca, i trzech kolejnych takich kandydatów w pierwszym roku prowadzenia badań. Misja satelity była dwukrotnie przedłużana, w 2009 i w 2013 roku. Przez cały czas trwania CoRoT wyznaczył setki kandydatów na planety. Ponad 100 czeka na potwierdzenie, a 32 zostały potwierdzone.

Przed wyłączeniem satelita zostanie umieszczony na niższej orbicie, co przyspieszy jego powrót do atmosfery i zniszczenie.

(CNES)

{module [346]}

Comments are closed.