Delta 4 wynosi na orbitę satelitę WGS 5

0

Dzisiaj o godzinie 02:27 CEST z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Delta 4, wynosząc w ładowni kolejnego satelitę należącego do konstelacji zapewniającej strategiczną komunikację militarną Stanom Zjednoczonym i jej międzynarodowym partnerom.

Do startu doszło z kilkudziesięciogodzinnym opóźnieniem po tym, jak wykryto niewielką usterkę techniczną rakiety. Druga próba startu zakończyła się jednak sukcesem dzisiaj (25 maja 2013) o godzinie 02:27 CEST, kiedy rakieta Delta 4 opuściła stanowisko startowe z satelitą WGS 5 (Wideband Global SATCOM 5).

41 minut po starcie doszło do uwolnienia satelity o masie niemal 6 ton na orbicie transferowej. Przez najbliższe kilkadziesiąt dni kontrolerzy z firmy Boeing doprowadzą satelitę do jego stałej pozycji na orbicie geosynchronicznej. WGS 5 „zawiśnie” nad 52,5 stopniem długości geograficznej zachodniej, stając się pierwszą jednostką w konstelacji WGS, która będzie obejmowała zasięgiem rodzimy ląd.

{youtube} Z-T77LshTl0{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający przygotowanie i sam start rakiety Delta 4 z satelitą WGS 5 / Credits: United Launch Alliance, youtube.com
{module [346]}

Do 2014 roku trwać będzie proces intensywnego sprawdzania systemów satelity oraz jego wdrażanie do stanu pełnej gotowości. Z zarządzanej przez Siły Powietrzne USA konstelacji satelitów WGS korzystają Stany Zjednoczone Ameryki oraz sześciu międzynarodowych partnerów. Dzięki WGS 5 konstelacja osiągnie pełną operacyjną sprawność, obejmując swoim zasięgiem niemal całą Ziemię.

Konstelacja WGS jest następcą wcześniejszego, podstarzałego już systemu o nazwie DSCS (Defense Satellite Communication System). Każdy z czterech, będących dzisiaj w stanie gotowości, satelitów WGS posiada 10-krotnie lepsze parametry od wcześniejszych satelitów DSCS. Jednostki WGS 1, WGS 2, WGS 3 i WGS 4 wyniesione zostały w latach 2007-2012, i strategicznie rozlokowane zostały nad obszarem rozciągającym się od wschodniego Atlantyku do zachodniego Pacyfiku.

Konstelacje DSCS i WGS zapewniają transmisję danych, zdjęć i wideo do uczestników pola walki za pomocą pasma X. Nowsze satelity z serii WGS posiadają jednak również zdolność przekazu danych za pomocą pasma Ka, które umożliwia szybką obsługę komunikacyjną żołnierzy czy możliwość przeprowadzenia telekonferencji.

Satelita WGS 5, który zbudowany został za 342 mln dolarów, jest już drugą jednostką należącą do drugiej generacji WGS. Od pierwszej serii satelitów tej konstelacji odróżniają ją lepsze możliwości przekazu danych oraz dodatkowy system komunikacji radiowej, wykorzystywanej przede wszystkim przez bezzałogowe jednostki latające (drony).

Kolejny satelita – WGS 6, został w zeszłym tygodniu przetransportowany na Florydę, gdzie będzie do sierpnia oczekiwał na start w ładowni następnej rakiety Delta 4. Ta jednostka została zbudowana przy wsparciu finansowym z Australii, która będzie korzystać z tego satelitarnego systemu komunikacyjnego. Spośród budowanych aktualnie satelitów WGS 7 do WGS 10, jednostka WGS 9 budowana jest przy udziale Kanady, Danii, Luksemburga, Holandii oraz Nowej Zelandii.

Zgodę na dzisiejszy start wydano pomimo toczącego się wciąż dochodzenia w sprawie usterki – przecieku w układzie silnika górnego stopnia oraz związanego z tym mniejszego niż zakładano ciągu – co miało miejsce podczas ostatniego startu rakiety Delta 4 siedem miesięcy temu. Wyniesiony wtedy satelita GPS trafił mimo tego na zaplanowaną orbitę. Menedżerowie wydali zgodę na start z satelitą WGS 5 po zarządzeniu serii dodatkowych inspekcji układu napędowego.

Dzisiejszy, pomyślny start rakiety Delta 4 był 22. startem tej jednostki od 2002 roku. Dla organizatora lotu rakiety (United Launch Alliance) była to 71 kampania startowa w przeciągu ostatnich 77 miesięcy, piąty start w tym roku oraz drugi w przeciągu zaledwie 9 dni. Następny start ULA przeprowadzi 19 lipca, kiedy to rakieta Atlas 5 wyniesie drugiego satelitę komunikacyjnego MUOS dla marynarki wojennej USA. Kolejne starty rakiet Delta 4 planowane są na początek sierpnia (WGS 6) oraz październik (GPS 2F-5). Dodatkowo pod koniec sierpnia z Kalifornii powinna wystartować Delta 4 Heavy z ładunkiem Narodowego Biura Rozpoznania (satelita szpiegowski) Stanów Zjednoczonych.

(SFN, NSF, PFA)

{module [526]}

Comments are closed.