Udany start rakiety Delta 4 z NROL-45 (10.02.2016)

0

Dziesiątego lutego rakieta Delta 4 wyniosła amerykańskiego satelitę zwiadowczego NROL-45.  

Do startu doszło 10 lutego o godzinie 12:40 CET z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Rakieta Delta 4M+ z dwiema rakietami pomocniczymi wyniosła na orbitę amerykańskiego satelitę zwiadowczego NROL-45 (USA-267). Z dostępnych informacji wynika, że ten satelita nosi także oznaczenie Topaz-4.

Start NROL-45 / Credits – SpaceVids.tv

Był to 31. lot Delty 4 i szósty lot tej rakiety z bazy Vandenberg. Był to jednocześnie pierwszy z czterech zaplanowanych na ten rok lotów rakiet z amerykańskimi satelitami zwiadowczymi. Z uwagi na wojskowy charakter wynoszonego satelity transmisja ze startu została zakończona po zaledwie 5 minutach od zapłonu silników. Dalsza część lotu pozostaje tajna. Z dostępnych informacji wynika jednak, że Topaz-4 to satelita zwiadu radarowego dla amerykańskich służb wojskowych i wywiadowczych. Satelita został prawdopodobnie umieszczony na orbicie o wysokości około 1100 km i nachyleniu około 123 stopni.

Kolejny start rakiety orbitalnej jest zaplanowany na 12 lutego. Wówczas japońska rakieta H-2A wyniesie na orbitę 12 satelitów.

Comments are closed.