Armia USA zamawia ósmego WGS-a

0

Siły Powietrzne USA zamówiły ósmego satelitę Wideband Global SATCOM (WGS).

Zgodnie z oczekiwaniami Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zamówiły u Boeinga ósmego satelitę serii WGS – Wideband Global SATCOM.

Po orbitach geostacjonarnych krążą już trzy statki WGS, które zapewniają łączność taktyczną i strategiczną dla pododdziałów i zgrupowań wojsk amerykańskich na całym świecie. Ich prawidłowe działanie i spełnienie oczekiwań wojska owocuje kolejnym wykorzystaniem opcji na produkcję dalszych satelitów. Czwarty satelita zostanie wyniesiony na orbitę 19 stycznia 2012 roku rakietą Delta IV.

Ósmy satelita będzie kosztował 354 miliony USD. Niektóre części do niego, te o długim czasie produkcji, zostały zamówione w ramach 58-milionowego kontraktu jeszcze w sierpniu 2011 roku. Teraz przyznano Boeingowi 296 milionów USD na budowę, wystrzelenie i uruchomienie satelity.

W ramach tej samej opcji umowy, WGS Block 2 Follow-on, powstał już WGS-7 i najpewniej powstanie WGS-9.

Departament Obrony USA i Boeing zamawiają satelity na podstawie nowej strategii produkcyjnej. Przygotowanie producenta do wytworzenia większej serii satelitów, przypominającej produkcję seryjną, pozwoliło na redukcję kosztów o około 12-15 procent. USAF podaje, że dzięki temu zaoszczędzono co najmniej 100 milionów USD.

Satelity WGS tworzą szkielet satelitarnej sieci łączności wojsk USA, w czym systematycznie zastępują satelity poprzedniej serii, Defense Satellite Communications System (DSCS). Każdy ze statków WGS ma przepustowość 10 razy większą od satelity systemu DSCS. Do połowy 2013 roku działać ma 6 satelitów WGS.

Siły powietrzne USA podają, że obecnie system obsługuje dwukierunkową komunikację napływającą z 3100 terminali pracujących w paśmie Ka, 700 w paśmie X i 400 w pasmach X/Ka.

Zobacz też:

(USAF, Boeing)

Comments are closed.