Robonauta 2 na ISS – rok 2011

0

2011 rok to także rok Robonauty 2. Ten humanoidalny robot znalazł się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie trwają już jego testy.

Robonauta 2 został dowieziony na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w trakcie misji STS-133. Podczas tej wyprawy astronauci nie wypakowali go ze specjalnego opakowania, choć media na całym świecie spekulowały, że może to nastąpić. Zaledwie kilka dni później – 15 marca 2011 roku – rezydenci ISS otrzymali rozkaz wypakowania humanoidalnego robota.

22 sierpnia 2011 roku, po długich oczekiwaniach, Robonauta 2 został wreszcie uruchomiony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nastąpiła również publikacja pierwszego zdjęcia z jego “oczu”, które zostało szybko przesłane na Ziemię. Pierwsze uruchomienie Robonauty 2 nie było pełne – włączona została jedynie elektronika. W momencie uruchomienia robot znajdował się wewnątrz modułu Destiny.

Trzynastego października po raz pierwszy Robonauta 2 dokonał serii ruchów swoich kończyn. Był to kolejny etap testów po wstępnym uruchomieniu, które nastąpiło 22 sierpnia. Robot w trakcie testów był sterowany przez kontrolę naziemną.

W kolejnych tygodniach prace nad Robonautą 2 uległy pewnemu spowolnieniu – głównie z uwagi na zawirowania związane z awarią rakiety Sojuz podczas startu pojazdu zaopatrzeniowego Progress M-12M. Niemniej jednak pewne prace trwały – na początku listopada nastąpiła kolejna seria testów, łącznie z przeprowadzeniem kontroli z pokładu ISS.

W 2012 roku możemy spodziewać się kontynuacji testów. Prawdopodobnie będą to pierwsze próby wykonywania rzeczywistych eksperymentów naukowych przez Robonautę 2 przy sterowaniu i wsparciu przez kontrolę naziemną.

Scott Kelly z Robonautą 2 na pokładzie ISS. Zdjęcie z marca 2011 roku / Credits - NASAPaolo Nespoli i Robonauta 2. Zdjęcie z marca 2011 roku / Credits - NASAPierwszy widok Robonauty 2 - 22 sierpnia 2011 roku, wewnątrz modułu Destiny / Credits - NASA

Comments are closed.