Udany start Delta 4 z GSSAP-3 i GSSAP-4 (19.08.2016)

0

Dziewiętnastego sierpnia rakieta Delta 4 wyniosła dwa wojskowe satelity na orbitę geosynchroniczną.

Do startu doszło 19 sierpnia o godzinie 06:52 CEST z wyrzutni LC-37B na Florydzie. Rakieta Delta 4 w konfiguracji Medium+ (4,2) wyniosła dwa satelity Geosynchronous Space Situational Awareness Program (GSSAP). Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wyznaczonych orbitach. Start został przeprowadzony przez amerykańskie przedsiębiorstwo United Launch Alliance (ULA).

Start Delta 4 z GSSAP-3 i GSSAP-4 – 19.08.2016 / Credits – ULA

Operatorem satelitów GSSAP jest amerykańskie lotnictwo wojskowe (US Air Force, USAF). Są to bardzo ciekawe satelity, gdyż ich zadaniem jest „monitorowanie satelitów w pasie geosynchronicznym”. Orbita bliska geosynchronicznej pozwala na monitoring innych satelitów znajdujących się zarówno „przed” jak i „za” obserwatorem względem Ziemi.

W 2014 roku na orbicie znalazły się dwa pierwsze satelity programu. W opinii rzecznika USAF, satelity pozwolą na lepszą orientację dotyczącą sytuacji na orbicie geostacjonarnej. Z dostępnych informacji wynika także, że cztery satelity GSSAP są w stanie zbliżać się do innych satelitów na orbicie geostacjonarnej i wykonywać zaawansowane obserwacje optyczne w wysokiej rozdzielczości oraz nasłuch radiowy. USAF nie poinformowało, jakie satelity będą monitorowane przez czwórkę GSSAP, można się jednak spodziewać monitorowania aktywności chińskich i rosyjskich wojskowych satelitów telekomunikacyjnych.

Orbita geosynchroniczna, w szczególności geostacjonarna, jest ważna także dla kwestii wojskowych. To tam znajduje się wiele satelitów telekomunikacyjnych, zarówno z użytkownikami na Ziemi (w tym na morzach i w powietrzu) jak i przekaźników dla satelitów na niższych orbitach. W zeszłym roku jeden z rosyjskich satelitów telekomunikacyjnych wykonywał serię niezrozumiałych manewrów na orbicie geostacjonarnej. Te manewry wyraźnie pokazują, że amerykańskie wojsko może potrzebować własnej floty satelitów poszerzających wiedzę na temat różnych działań na orbicie geosynchronicznej.

Jeden z wcześniejszych satelitów GSSAP badał ostatnio amerykańskiego satelitę wojskowego MUOS-5, któremu wciąż nie udało się dotrzeć do wyznaczonej orbity. Szczegóły obserwacji są oczywiście tajne, ale ten przykład wyraźnie pokazuje, że USAF jest obecnie w stanie szybko zbadać inne satelity krążące w znacznej odległości od Ziemi.

(USAF, NSF, PFA, SN)

Comments are closed.