Łucz zbliżył się do kolejnego Intelsata

2

Rosyjski satelita Łucz zbliżył się do kolejnego satelity telekomunikacyjnego firmy Intelsat.

 Rosyjski satelita Łucz zbliżył się do kolejnego satelity telekomunikacyjnego firmy Intelsat. Według oficjalnego rosyjskiego stanowiska satelita ten służy do zadań komunikacyjnych, m.in z ISS.

Wystrzelony we wrześniu 2014 roku satelita Łucz przez pięć miesięcy w tym roku wykonywał manewry na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Łucz między innymi zbliżył się do dwóch komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych: Intelsat 7 i Intelsat 901. Te dwa satelity są oddalone o siebie o zaledwie pół stopnia na GEO. W niektórych momentach Łucz zbliżył się na odległość zaledwie 10 km od tych satelitów. W warunkach orbity geostacjonarnej jest to bardzo mała odległość. W trzech sytuacjach Łucz zbliżył się na odległość zaledwie 5 kilometrów od jednego z tych satelitów. Takie zbliżenie z reguły wymaga reakcji ze strony operatora satelitarnego.

Pod koniec września Łucz znów zmienił swoją pozycję. Aktualnie ten satelita znajduje się na 24,4 stopniu szerokości zachodniej. Jest to zaledwie 0,1 stopnia na wschód od satelity Intelsat 905.

Zachowanie satelity Łucz jest z pewnością dziwne. Według niektórych zachodnich komentatorów, Łucz wykonuje obecnie działania z zakresu „signals intelligence” (SIGINT), polegające m.in. na analizie otrzymywanych i wysyłanych informacji, natężenia oraz identyfikacji źródeł sygnałów. Łącznie te dane mogą mieć duże znaczenie wywiadowcze, chociaż warto tu zauważyć, że większość komunikacji satelitów Intelsat ma charakter cywilny i komercyjny.

W międzyczasie pojawiło się pierwsze oficjalne stanowisko ze strony rosyjskiej. Mówi ono, że Łucz służy do przekazywania danych, w tym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz pomiędzy satelitami. Dodano także, że satelita nie stanowi żadnego zagrożenia dla innych satelitów.

Z kolei firma Intelsat, która obecnie posiada 75 satelitów, twierdzi, że próbowała się skontaktować z odpowiednimi rosyjskimi jednostkami w kwestii manewrów satelity Łucz. Intelsat twierdzi, że nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

2 komentarze

  1. Wymaga reakcji? Zareagować! Przydałaby się policja orbitalna, która ukróciłaby agresywne zachowania rosyjskich satelitów.

  2. A może Rosjanie testują system eliminacji satelitów potencjonalnego wroga w domniemanej wojnie np. z USA ? Rosjanie od pewnego czasu przeprowadzają zmasowane ćwiczenia wojskowe być może i to jest z tym z związane.