Start rakiety Atlas 5 z satelitą SBIRS GEO 2

0

Wczoraj późnym wieczorem czasu polskiego z Florydy wystrzelona została rakieta Atlas 5 z satelitą wczesnego ostrzegania SBIRS GEO 2. Był to czwarty start tej rakiety w okresie ostatnich 4 miesięcy.

Po sprawnym przebiegu okresu przygotowawczego, wczoraj o godzinie 22:21 CET doszło do pomyślnego wystrzelenia rakiety Atlas 5 z kompleksu startowego 41 na Przylądku Canaveral na Florydzie. Po 43 minutach od startu na wstępną orbitę dostarczony został główny ładunek, zbudowany przez Lockheed Martin satelita SBIRS GEO 2 (Space Based Infrared System Geosynchronus). W chwili obecnej satelita zmierza samodzielnie do swojego docelowego miejsca pracy na orbicie geostacjonarnej, dokąd powinien dotrzeć w następnym tygodniu.

{module [346]}

SBIRS GEO należy do generacji nowych, amerykańskich satelitów rozpoznania, które poprzez monitoring w zakresie podczerwieni zapewniają możliwość wykrycia wystrzeliwanych przez inne kraje rakiet i pocisków taktycznych. Zebrane informacje mogą stanowić podstawę do ogłoszenia alarmu i podjęcia stosownych działań. Stany Zjednoczone posiadają konstelację satelitów rozpoznania, która została zbudowana i funkcjonuje w ramach programu DSP (Defense Support Program), jednak wdrożenie jednostek SBIRS GEO wnosi nową jakość w działania obserwacyjne.

{youtube}4ClZ3LEGf-U{/youtube}
Materiał wideo przedstawiający przygotowania oraz sam start rakiety Atlas 5 z satelitą SBIRS GEO 2 / Credits: United Launch Alliance

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nie podają oficjalnej liczby czynnych satelitów wchodzących w skład programu DSP. Wiadomo, iż w skład tej konstelacji satelitów na orbitach geostacjonarnych wchodzi również poprzednik wystrzelonego wczoraj satelity, SBIRS GEO 1. Do umieszczenia tego satelity na orbicie doszło w maju 2011 roku. Oba satelity SBIRS GEO wyposażone są w bardzo zaawansowany zestaw czujników do skanowania i obserwacji, dzięki któremu możliwa jest detekcja i obrazowanie ognisk promieniowania podczerwonego, które może być generowane w skutek działania silników rakiet.

{module [346]}

Siły Powietrzne spodziewają się zakończenia procesu certyfikacji oraz pełnego wdrożenia obu satelitów do systemu przed końcem tego roku. W chwili obecnej wykorzystuje się także dane z pełni funkcjonalnych pakietów czujników SBIRS, które zainstalowane są na poruszających się po mocno eliptycznych orbitach dwóch satelitach wywiadu, należących do Narodowego Biura Rozpoznania USA.

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba państw wchodzi w posiadanie systemów rakietowych. Wczesne wykrywanie potencjalnie wystrzelonych w kierunku Stanów Zjednoczonych rakiet i pocisków stanowi więc pożądaną umiejętność. W 2011 roku system rozpoznania doprowadził do wykrycia prawie 200 startów rakiet oraz 7100 innych wydarzeń związanych z detekcją w zakresie podczerwieni.

Następny start rakiety Atlas 5 planowany jest na 15 maja. Wyniesiony wtedy zostanie kolejny satelita nawigacyjny konstelacji GPS (Global Positioning System).

(ULA)

Comments are closed.