NEMO-HD- słoweński mikrosatelita obserwacji Ziemi

0

Trwa rozwój projektu słoweńskiego mikrosatelity obserwacji Ziemi. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką tego wyjątkowego mikrosatelity, wyposażonego w zaawansowane detektory.

Słowenia to jedno z najmniejszych europejskich państw, które od 2004 roku posiada status członka Unii Europejskiej (UE). Aktualnie Słownia jest państwem stowarzyszonym z ESA i od listopada 2010 roku realizuje program PECS. W perspektywie kilku najbliższych lat możliwe będzie jej dołączenie do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Wiele ze słoweńskich projektów jest związanych z Obserwacjami Ziemi (sektor EO). Podobnie jak wiele innych europejskich państw, także Słowenia potrzebuje dokładnego monitoringu zanieczyszczeń wody czy powietrza, obserwacji rozlewisk rzek, detekcji nielegalnych wysypisk śmieci oraz kwestii związanych z urbanistyką. Dlatego też dość silną pozycję w słoweńskim sektorze kosmicznym zajmują firmy i instytuty zorientowane na obróbkę danych EO.

Jednym z najciekawszych przykładów rozwoju przemysłu kosmicznego w Słowenii jest budowa zaawansowanego mikrosatelity obserwacji Ziemi. Projekt tego satelity jest realizowany od grudnia 2011 roku przez Słoweńskie Centrum Doskonałości Nauk i Technologii Kosmicznych (SPACE-SI) przy współpracy z kanadyjskim Space Flight Laboratory (SFL) przy Uniwersytecie w Toronto. Warto dodać, że SFL jest tym samym laboratorium, z którym polskie Centrum Badań Kosmicznych realizuje budowę dwóch satelitów naukowych BRITE-PL. Projekt słoweńskiego mikrosatelity nazywa się NEMO-HD (grafika w galerii tego artykułu).

{module [346]}

Dotychczas niewiele informacji dostępnych było o tym słoweńskim projekcie, za wyjątkiem danych zaprezentowanych na konferencjach i dedykowanych warsztatach. W zeszłym roku poinformowano, że ten satelita ma mieć masę około 16 kilogramów. Dopiero od niedawna znamy więcej szczegółów. Wcześniej podawana masa mikrosatelity okazała się być błędna – konstruktorzy stawiają sobie za cel zamknięcie projektu w 50 kg (wartość z marginesem masowym). NEMO-HD ma być wyposażony w kamerę zdolną wykonać wideo formatu HD (w tym przypadku 1920×1080 pikseli) na czterech zakresach spektralnych (trzy wizualne, jeden w podczerwieni). Maksymalna rozdzielczość zainstalowanego systemu obrazowania ma wynieść około 2,8 metra dla wycinka obszaru o długości około 11 km. Zainstalowany teleskop ma mieć 200 mm apertury.

NEMO-HD będzie posiadał wymiary 43x29x65 cm, a komunikacja z Ziemią odbywać się będzie za pomocą pasm UHF (komendy), S (telemetria) i X (przesyłanie danych). W trakcie przelotu nad słoweńską stacją naziemną możliwe będzie wykonywanie i przesyłanie zdjęć oraz wideo w czasie rzeczywistym. Wykonanie zdjęcia wybranego obszaru Ziemi o szerokości 10 km i długości 100 km ma zająć jedynie 16 sekund.

Wiele z parametrów NEMO-HD jest bardzo zaawansowanych, w związku z czym istnieje prawdopodobieństwo, że Słowenia lub słoweński komercyjny operator tego satelity będzie mógł wkroczyć na rynek usług EO. Warto zaznaczyć, że rynek EO aktualnie bardzo szybko się rozwija, lecz wciąż wiele z jego działów wydaje się być pozbawionych silnej konkurencji. Możliwe, że Słowenia dzięki temu mikrosatelicie zdobędzie mocną pozycję rynkową w wybranych specjalizacjach EO.

Etap wstępnego przeglądu projektu (PDR) został osiągnięty w maju 2012 roku. Od tego czasu trwa szczegółowe projektowanie mikrosatelity i jego instrumentów. Data startu nie została jeszcze podana do wiadomości, można się jednak spodziewać, że lot na orbitę nastąpi około 2015 roku. Ten mikrosatelita zostanie umieszczony na orbicie typu SSO o wysokości około 600 km.

Słoweński mikrosatelita jest jednym z kilku realizowanych obecnie projektów w państwach aspirujących do zdobycia statusu członka ESA. O innych projektach napiszemy niebawem na łamach serwisu Kosmonauta.net.

(SPACE-SI)

{module [346]}

Comments are closed.