Kratery po sondach GRAIL

0

Lunar Reconnaissance Orbiter wykonał zdjęcia kraterów, które zostały utworzone podczas uderzeń dwóch sond GRAIL w powierzchnię Księżyca.

Misja sond GRAIL (nazwanych “Ebb” i “Flow”) zakończyła się 17 grudnia 2012 roku. Sondy GRAIL krążyły dookoła Srebrnego Globy przez prawie rok. Celem tej wyprawy było wykonanie mapy pola grawitacyjnego Księżyca oraz (pośrednie) zbadanie struktury wewnętrznej naszego jedynego naturalnego satelity.

Na cel końca misji GRAIL wybrano wzgórze w północnych rejonach Srebrnego Globu, pomiędzy kraterami Philolaus D i Mouchez D. Miejsce uderzenia zostało nazwane Sally Ride Impact Site, na cześć astronautki dr Sally Ride, która zmarła w zeszłym roku. Uderzenie obu sond nastąpiło o godzinie 23:28 CET, z odstępem około 20 sekund.

{youtube}v2ra-PQAick{/youtube}
Miejsce uderzenia sond GRAIL / Credits – NASA

W tym samym czasie nad rejonem impaktu przebywała sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która dokonała obserwacji i pomiarów wybitego materiału. Z analizy danych wynika, że w chmurze pyłu znajdowało się stosunkowo dużo rtęci. Podobny wynik otrzymano podczas uderzenia sondy LCROSS w Księżyc, ale tamtą sondę skierowano do wiecznie zacienionego krateru przy biegunie południowym Srebrnego Globu. Natomiast miejsca, w które uderzyły sondy GRAIL są wystawione na promieniowanie słoneczne, co sugeruje utratę tak lotnego pierwiastka jakim jest rtęć. Ponadto zarejestrowano obecność wodoru, co jest zgodne z innymi obserwacjami Księżyca.

Zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują teren przed i po uderzeniu sond GRAIL.  Zauważalne są nowe kratery, które wybiły te sondy oraz obszar z zaburzonym układem regolitu. Wybite kratery są małe – średnicy około 4-6 metrów. Co ciekawe, ten zaburzony i ciemniejszy obszar zaobserwowany w obu miejscach upadków, wydaje się być dość „nietypowy”. Zwykle „świeże” kratery tworzą jasne strugi, a w tym przypadku prawdopodobnie jest odwrotnie, gdyż materiał jest wymieszany z elementami sond GRAIL. Jest więc możliwe, że sonda LRO jeszcze kilka razy sfotografuje miejsca uderzeń sond GRAIL w poszukiwaniu zmian w wyglądzie tych kraterów oraz ich bezpośredniego otoczenia.

Misje księżycowe są komentowane na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

 Przed uderzeniem / Credits - NASA/GSFC/Arizona State University Po uderzeniu / Credits - NASA/GSFC/Arizona State University

Comments are closed.