Postępy w przygotowaniach do misji Chang’e 3

0

W Chinach trwają końcowe testy do lotu Chang’e 3. Misja jest pierwszą próbą Chin wysłania lądownika na powierzchnię Księżyca. Wraz z lądownikiem poleci również 120-kilogramowy łazik.

Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że termin startu misji został przesunięty z czerwca na początek grudnia 2013 roku. Sonda zostanie wystrzelona na pokładzie rakiety nośnej CZ-3B. Po pięciu dniach od startu nastąpi wejście na orbitę okołoksiężycową, a przez dziesięć kolejnych dni sonda będzie krążyła wokół Księżyca, aby kontrola naziemna mogła przeprowadzić ostatnie testy. Dopiero potem Chang’e 3 spróbuje wylądować na Sinus Iridum (Zatoka Tęcz), które wydaje się być jednym z “najbezpieczniejszych” miejsc do lądowania na Srebrnym Globie. Misja lądownika i łazika ma trwać co najmniej trzy miesiące.

Łazik posiada sześć kół oraz mechaniczne ramię, na którego końcu umieszczony jest zestaw eksperymentów. Wyposażony jest w trzy różne zestawy kamer: panoramiczną, nawigacyjne oraz pomocnicze służące do unikania przeszkód. Łazik będzie poruszał się wyłącznie w czasie dnia księżycowego (około 13 dni). Przez pozostały czas pozostanie w uśpieniu (hibernacja). Ten łazik jest porównywalny wielkością z amerykańskimi łazikami marsjańskimi Spirit i Opportunity. Masa całego lądownika będzie wynosiła 3,6 tony. Lądownik może służyć jako przekaźnik dla danych z łazika.

Wstępnie zaplanowano kilka trybów pracy łazika – poruszanie się, ładowanie baterii, wykonywanie zdjęć, eksperymenty naukowe, komunikacja z Ziemią oraz hibernacja. Łazik jest wyposażony w anteny niskiego (LGA) i wysokiego zysku (HGA) do komunikacji z Ziemią oraz w anteny UHF, które będą służyć do komunikacji z lądownikiem.

Chińska telewizja już kilka razy prezentowała nagrania z prac nad misją Change’3. Poniżej prezentujemy jedno z nagrań – z końca zeszłego roku. Druga grafika w galerii tego artykułu prezentuje zdjęcie z marca tego roku, wykonane podczas testów lądownika.

{youtube}zH8De9YkQVc{/youtube}
Misja Chang’e 3 / Credits – CNTV

Wraz z misją Chang’e 3 chiński program księżycowy wkracza w drugą fazę – badań na powierzchni naszego satelity. Pierwszą fazą były orbitery Chang’e 1 i 2, wystrzelone w 2007 i 2010 roku. Na 2015 rok zaplanowany jest kolejny lot lądownika i łazika – misja Chang’e 4. Pod koniec bieżącej dekady Chińczycy podejmą próbę przywiezienia na Ziemię próbek gruntu księżycowego.

W ostatnich latach Chiny deklarowały, że zainteresowane są wysłaniem własnych astronautów na powierzchnię Srebrnego Globu, brak jednak dokładniejszych danych, jak taka misja miałaby przebiegać. Można jedynie zakładać, iż najwcześniej mogłaby się odbyć w następnej dekadzie, dopiero po budowie chińskiej wielomodułowej stacji orbitalnej.

Misja Chang’e 3 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

Lądownik i łazik misji Chang'e 3 podczas testów / Credits: CNSA

Comments are closed.