Łazik Mars Science Laboratory dokonał pierwszych wierceń. Na cel wierceń wyznaczono skałę nazwaną „John Klein”, która znajduje się w obszarze „Yellowknife Bay”.
{jathumbnail off}Trwa misja Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” na dnie krateru Gale. Aktualnie (początek lutego 2013) łazik przebywa w obszarze Glenelg w małej depresji o nazwie Yellowknife Bay. To właśnie w tym obszarze dokonane zostało pierwsze oczyszczenie skały a potem wybór pierwszej skały do wiercenia. Skałę do wiercenia nazwano „John Klein”.
Wiertło MSL przyłożone do skały John Klein – 31.01.2013 / Credits – NASA, JPL
Pod koniec stycznia MSL dokonał kilku „przyłożeń” wiertła do różnych punktów na skale „John Klein”. Jedno z tych przyłożeń wiertła trwało przez całą noc – był to test termiczny systemu. Oczywiście, w przyszłości inżynierowie NASA nie będą utrzymywać wiertła w skale przez całą noc – jeśli to się stanie (np. drobna awaria), znane będzie zachowanie się tego instrumentu przy dużych zmianach temperaturowych.
{module [346]}
Wreszcie, na początku lutego przystąpiono do pierwszych wierceń skały „John Klein”. Naukowcy uważają, że ta skała może zawierać gliny siarczanów wapnia, który powstaje także w środowiskach wodnych. Pierwsze wiercenia nie są głębokie – jest to znów test możliwości wiertła łazika. Te wiercenia można bardziej nazwać “uderzeniem” wiertła niż prawdziwym wierceniem, niemniej jednak doszło do rozkruszenia skały.
Przed i po wierceniu skały John Klein / Credits – NASA, JPL-Caltech, MSSS
Prawdopodobnie w najbliższych dniach dojdzie do analizy uzyskanych wyników z wierceń. W tej chwili wydaje się, że wiertło zachowywało się zgodnie z przewidywaniami – potrzebna jest jednak pełna analiza danych.
{youtube}GrfM9dbd1e0{/youtube}
Test systemu wiertła na Ziemi / Credits – NASA, JPL
(NASA)
{module [522]}