Ciekawe i ważne odkrycie łazika MSL Curiosity.
Łazik Curiosity odkrył skały składające się z siarki. Jest to ważne odkrycie, poszerzającą naszą wiedzę o warunkach niegdyś panujących na Czerwonej Planecie.Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” wylądował we wnętrzu krateru Gale 6 sierpnia 2012 roku o godzinie 07:17 CEST. Miejsce lądowania MSL nazwano „Bradbury Landing”.
Główny cel misji – wąwóz przecinający Mount Sharp (Aeolis Mons)
W lipcu 2013 roku MSL ruszył ku głównemu celu swej odysei – górze o nieoficjalnej nazwie Mt. Sharp (a oficjalnej Aeolis Mons), znajdującej się w centralnej części krateru Gale. Przez zbocze tej góry przebiega bardzo interesujący kanion o nazwie Gediz Vallis, który odkrywa dużą ilość różnych warstw skalnych. Naukowcy uważają, że badając Mt. Sharp Curiosity będzie w stanie pogłębić naszą wiedzę o różnych okresach z przeszłości Marsa – aż do czasów obecnych.
Kanion Gediz Vallis (nazwa oficjalnie zatwierdzona w 2017 roku) jest niesamowity: wyraźnie widoczne są tam różne warstwy skalne. Wąwóz wyraźnie sugeruje powstanie wskutek płynącej wody. Jest możliwe, że ta woda tam spłynęła w kilku epizodach – zauważalne są w centralnej części szczegóły, które mogą sugerować późniejszą aktywność z udziałem mniejszej ilości wody.

Do podnóża tego wąwozu łazik Curiosity dotarł pod koniec października 2021. Przejazd przez dolne partie tego kanionu przyniósł ciekawe obserwacje, m.in. “skałę-gąbkę” i skałkę “otwartą książkę”.
Przez kolejne (już!) blisko trzy lata łazik wspinał się na coraz wyższe partie tego wąwozu. W sierpniu 2023 łazik zbadał krawędź grzbietu przecinającego Gediz Vallis. Naukowcy uważają, że ten grzbiet może być pozostałość po dawnej wielkiej powodzi błota, wody i głazów, z których niektóre są rozmiarów.

Siarka, dużo siarki!
Pod koniec maja 2024 łazik MSL podczas przejazdu rozłupał jasne skały. Naukowcy misji łazika ustalili, że składają się one z czystej siarki. Jest to pierwsze takie odkrycie, wyraźnie wskazujące na obecność wody w procesie powstania tych skał.
Dalsze obserwacje łazika w kolejnych dniach wskazują, że w pobliżu odkrycia znajduje się więcej podobnych jasno-żółtych skał.
Na Ziemi znany jest obieg siarki w przyrodzie, w którym uczestniczą bakterie. Często siarkę i jej związki można znaleźć w pobliżu gorących źródeł, które są nasycone różnymi minerałami. Często wokół takich źródeł występują swoiste “oazy życia”, w których bakterie “przetwarzają” różne związki siarki.
Warto tu dodać, że łazik Curiosity już w pobliżu swojego miejsca lądowania napotkał struktury, które przypominały maty mikroorganizmów. We wnętrzu krateru Gale w przeszłości było dużo wody, która wraz z minerałami płynącymi ze źródeł z góry Mt Sharp, mogła utrzymać proste życie. Dlatego też łazik bada interesujący teren wąwozu Gediz Vallis.
Misja MSL jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(NASA)