TDRS-K na Florydzie

0

Satelita przekazu łączności i danych TDRS-K trafił na Florydę, skąd 29 stycznia ma zostać wyniesiony na orbitę.

Najnowszy satelita systemu Tracking and Data Relay Satellite TDRS-K został we wtorek przetransportowany do Kennedy Space Center, skąd 29 stycznia ma wystartować na orbitę.

Satelita został przetransportowany na Cape Canaveral samolotem C-17 amerykańskich sił powietrznych z zakładów montażowych Boeing Space & Intelligence Systems, z kalifornijskiego El Segundo.

TDRS-K jest pierwszym z nowych satelitów systemu. Zostanie wystrzelony na orbitę geostacjonarną na pokładzie rakiety Atlas V. Kolejne dwa statki trafią na orbitę w 2014 i 2015 roku. Nowe statki wyposażone są w nowsze ogniwa słoneczne, a przesyłane dane będą łatwiej i szybciej dostępne dla użytkowników na Ziemi.

System TDRS od 30 lat pośredniczy w przekazywaniu danych i komunikacji amerykańskiej agencji kosmicznej. Satelity pośredniczą w wymianie informacji o położeniu i stanie innych satelitów, przesyłają do nich z Ziemi komendy, a w drugą stronę przekazują zebrane przez satelity dane. Z obecnych 9 satelitów TDRS na orbicie 7 nadal pracuje, jednak 4 przekroczyły swój planowany czas działania. Dwa zostały wyłączone. W uwagi na zestarzenie się konstelacji TDRS (ostatniego satelitę wyniesiono 10 lat temu), konieczne było jej odświeżenie.

Zobacz też:

(NASA)

Comments are closed.