Raytheon zaprojektuje małe satelity EO dla wojsk USA

0

Raytheon otrzymał kontrakt DARPA na projekt małych satelitów obserwacji Ziemi dla wojsk USA.

Defense Advanced Research Projects Agency – amerykańska wojskowa agencja rozwoju technologii i uzbrojenia – przyznała firmie Raytheon kontrakt w wysokości 1,5 miliona USD na opracowanie wstępnego projektu małych satelitów obserwacji, w ramach programu Space Enabled Effects for Military Engagements (SeeMe). Satelity mają w założeniu poprawić rozeznanie wojsk na polu bitwy.

Program SeeMe ma dostarczać na żądanie zobrazowanie pola bitwy za pomocą konstelacji tanich satelitów obserwacyjnych, w tempie wymaganym przez działania operacyjne. Flota “krótkożyjących” (60-90 dni) satelitów ma dostarczać zdjęcia pododdziałom taktycznym w przeciągu 90 minut od wystosowania żądania, wysyłanego “jednym przyciskiem”. Ma to być uzupełnieniem zobrazowania taktycznego wykonywanego przez pojazdy UAV, które jednak nie mogą dokonywać obserwacji dużych obszarów bez uzupełniania paliwa.

Raytheon chce tu wykorzystać swoje doświadczenie przy produkcji pocisków rakietowych. Satelity miałby być lekkie i tanie, produkowane w sposób zbliżony do masowego. Z uwagi na krótki czas życia mają nie generować kosmicznych śmieci i ulegać całkowitemu zniszczeniu w atmosferze, by nie stanowić zagrożenia na Ziemi.

Projekt będzie realizowany przy współpracy z Sierra Nevada Corporation, University of Arizona i SRI International. W drugiej fazie projektu Raytheon będzie miał zbudować 6 prototypów do badań naziemnych.

Raytheon Company jest jedną z największych firm zbrojeniowych na świecie. Zatrudnia 71000 osób i w 2011 roku odnotowała sprzedaż w wysokości 25 miliardów USD.

(Raytheon)

Comments are closed.