Obszar Glenelg – pierwszy cel jazdy MSL

0

Zespół Mars Science Laboratory wybrał pierwszy cel jazdy łazika. Wybrano miejsce nazwane “Glenelg”, odległe o około 400 metrów od miejsca lądowania. W tym miejscu trzy typy terenu stykają się ze sobą. Wcześniej, MSL dokona pierwszego pomiaru marsjańskiej skały. Skałę nazwano N165.

Trwa misja Mars Science Laboratory (MSL). Aktualnie trwa dzień marsjański Sol 13 i już niebawem łazik powinien ruszyć w drogę. Dokąd najpierw pojedzie? Dzięki danym zebranym przez łazik oraz przesłanych przez orbiter Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zespół naukowców misji MSL mógł wybrać cel.

W chwili publikacji tego tekstu (19 sierpnia, tuż po północy), MSL powinien dokonywać pierwszego pomiaru skały marsjańskiej. Skała została nazwana N165 i wygląda na “typową marsjańską skałę”. Skała zostanie zbadana za pomocą lasera instrumentu ChemCam.

Wkrótce po N165 rozpoczną się testy układu jezdnego MSL. Te testy potrwają dwa dni. W trakcie pierwszego dnia przetestowane zostaną cztery sterowane koła łazika (dwa przednie i dwa tylne). Dzień później łazik przejedzie około 3 metrów, po czym zakręci o 90 stopni przejedzie około 2 metry do tyłu.

Pierwszym celem jazdy MSL będzie miejsce o nazwie “Glenelg”, odległe o około 400 metrów w kierunku południowo-wschodnim od miejsca lądowania. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla nauki – w tym rejonie stykają się ze sobą trzy różne typy terenu, o innych charakterystykach.

Dojazd do Glenelg nie powinien być trudny dla łazika, nie powinien także długo trwać.

Po Glenelg łazik prawdopodobnie ruszy ku podstawowemu celowi wyprawy – górze Mt Sharp.

Misja MSL “Curiosity” jest komentowana w języku polskim w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, JPL, PFA)

Zbliżenie na obszar Glenelg i miejsce lądowania MSL / Credits - NASA, JPL Skała N165 / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSS/LANL

Comments are closed.