Dwa rozbłyski klasy M z grupy za krawędzią tarczy słonecznej (17.08.2012)

0

Siedemnastego sierpnia zarejestrowano dwa rozbłyski klasy M. Co ciekawe, oba rozbłyski pochodziły od obszaru aktywnego, którego jeszcze nie widać po stronie Słońca obserwowanej z Ziemi.

W ostatnich dniach aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie. Ostatni rozbłysk klasy M wydarzył się 11 sierpnia, a od tego czasu nie zanotowano żadnych ciekawszych wydarzeń na Słońcu. Sytuacja zmieniła się 17 sierpnia, gdy niewidoczny jeszcze z Ziemi obszar aktywny wygenerował dwa rozbłyski klasy M. Pierwszy z rozbłysków był klasy M2.4 i jego maksimum przypadło na godzinę 15:19 CEST. Drugi z rozbłysków był klasy M1.0 a jego maksimum przypadło na godzinę 19:20 CEST. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M2.4 z 17 sierpnia 2012 roku.

{youtube}Q1ATs9CoL9w{/youtube}
Rozbłysk klasy M2.4 – 17.08.2012 / Credits – NASA, SDO,

Oba rozbłyski wygenerowała grupa znajdująca się jeszcze za krawędzią tarczy słonecznej. Za kilkadziesiąt godzin ten obszar będzie widoczny z Ziemi; wówczas będzie wiadome na ile prawdopodobne są kolejne rozbłyski klasy M. Jest możliwe, że dzięki temu obszarowi aktywnemu nieco wzrośnie aktywność słoneczna.

Warto tu dodać, że 14 sierpnia minął rok od ostatniego dnia na Słońcu bez ani jednej plamy słonecznej. Jak długo potrwa obecna “dobra passa” słoneczna – nie wiadomo. Wciąż możliwe są dni bez plam słonecznych – nawet w okresie zbliżającego się maksimum cyklu aktywności słonecznej, które będzie jednym z najsłabszych w ciągu ostatnich stu lat.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.