Najbliższa mniejsza od Ziemi egzoplaneta

0

Należący do NASA teleskop Spitzer odkrył kandydata na planetę wielkości dwóch trzecich Ziemi w odległości 33 lat świetlnych. Spieczony świat okrąża czerwonego karła GJ 436. Rok planetki UCF 1.01 trwa tylko 1,4 dnia ziemskiego.

UCF 1.01 jest obecnie najbliższą znaną egzoplanetą mniejszą od Ziemi. Odkryta została przez przypadek, podczas obserwacji w podczerwieni pierwszej poznanej egzoplanety w tym systemie – GJ 436b. Obserwatorium Spitzer (jeden z czterech dużych teleskopów NASA) odkrył regularne zmiany w ilości napływającego z gwiazdy promieniowania podczerwonego. Dane wskazywały na bardzo gorącą planetę krążącą niesłychanie blisko gwiazdy.

Temperatura powierzchni planety przekracza 590 stopni Celsjusza. Krąży w odległości 0.0185 jednostki astronomicznej od gwiazdy GJ 436 (dystans można porównać do siedmiokrotnej odległości Ziemia – Księżyc). Z racji dużej bliskości do gwiazdy nie posiada atmosfery.

Dane wskazują również na możliwe istnienie drugiego małego świata w tym układzie UTC 1.02. Niestety oszacowanie masy egzplanet tak małych jak UCF 1.01 nie jest jeszcze technicznie możliwe, a taki pomiar musi być przeprowadzony w celu późniejszego zatwierdzenia istnienia obiektu. Tym samym przez jeszcze jakiś UCF 1.01 będzie nosić miano “kandydata” na egzoplanetę.

Szczegóły na temat odkrycia można przeczytać na serwisie arXiv.

Comments are closed.