Nowe kontrakty Arianespace, Boeinga i SpaceX

0

Arianespace, Boeing i SpaceX ogłosiły nowe kontrakty.

Arianespace

Eutelsat Communications i ictQATAR, państwowy katarski operator satelitarny, wybrały firmę Arianespace do wystrzelenia wspólnego satelity Eutelsat 25B1 / Es’hail 1. Start ma się odbyć w drugim kwartale 2013 roku rakietą Ariane 5. Informację o kontrakcie ogłoszono podczas trwającej konferencji Satellite 2012 w Waszyngtonie.

Satelita będzie świadczył usługi dla klientów obu firm z nad południka 25,5oE, gdzie wesprze satelitę Eutelsat 25A2. Satelita jest konstruowany przez Space Systems/Loral na bazie platformy SSL1300. Będzie posiadał transpondery pasma Ku i Ka.

Warto również wspomnieć, że Eutelsat zmienił w tym roku oznaczenia swoich satelitów. Teraz liczba w nazwie satelity oznacza w przybliżeniu pozycję geostacjonarną statku, tj. południk geograficzny nad którym satelita, z punkty widzenia z powierzchni Ziemi, pozornie pozostaje w bezruchu.

Boeing zbuduje, SpaceX wystrzeli

Boeing, a konkretnie spółka Boeing Space and Intelligence Systems koncernu, otrzymał kontrakt na cztery satelity od operatorów Asia Broadcast Satellite (ABS) i Satelites Mexicanos (Satmex).

Pierwsze dwa zamówione statki, ABS-3A i Satmex 7, mają trafić na orbitę na przełomie lat 2014/2015. Daty wyniesienia ani nazwy dwóch kolejnych statków nie zostały podane, podobnie jak szczegóły finansowe umów.

ABS-3A i Satmex 7 będą pierwszymi satelitami opartym o nową platformę Boeinga 702SP, przeznaczoną dla małych satelitów wymagających mocy elektrycznej na poziomie 3-8 kW. Firma rozwijała ją przez ostatnie kilka lat. Oba satelity będą przenosiły transpondery pasm C i Ku. ABS-3A będzie operował nad Atlantykiem. Satmex – nad Ameryką Łacińską.

Firmą odpowiedzialną za wyniesienie obu satelitów na orbitę będzie SpaceX, z rakietą Falcon 9. Dla firmy będzie to pierwszy kontrakt z Meksyku i drugi z Azji. Starty odbędą się osobno. Pierwszy na przełomie lat 2014/2015, drugi w ostatnim kwartale 2015 roku.

Zobacz też:

(SPX, SD)

Comments are closed.