Start Kwangmyongsong-3 – 12-16 kwietnia 2012?

0

Czy Północna Korea zamierza dokonać w kwietniu próby wystrzelenia własnego sztucznego satelity? Kilka godzin temu rząd tego kraju poinformował o tym zamiarze, jednocześnie deklarując, że lot rakiety nośnej nie będzie mieć wpływu na sąsiadujące kraje.

Trzy lata temu, 5 kwietnia 2009 roku, Północna Korea przeprowadziła nieudaną próbę wystrzelenia satelity Kwangmyongsong-2 (pol. “jasna gwiazda”). Satelita został umieszczony na pokładzie rakiety nośnej Unha. W trakcie tego startu prawidłowo pracował pierwszy i drugi stopień – natomiast trzeci stopień albo nie zadziałał albo nie odłączył się od drugiego stopnia. Satelita Kwangmyongsong-2 spadł do Pacyfiku.

Po tej próbie pojawiło się pytanie – czy Korea Północna będzie próbować dokonać kolejnego startu? Wszelkie północnokoreańskie dane na temat projektów rakietowych i technologicznych są pilnie strzeżone, zatem na przestrzeni ostatnich trzech lat nie pojawiła się żadna wiarygodna informacja na ten temat. Dopiero 16 marca 2012, rząd Północnej Korei poinformował, że pomiędzy 12 a 16 kwietnia dokona próby wystrzelenia satelity obserwacji Ziemi. Satelita nosi nazwę Kwangmyongsong-3 i zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Unha-3 (trzeci egzemplarz rakiety Unha).

Jednocześnie Północna Korea poinformowała, że lot rakiety nie będzie mieć wpływu na sąsiadujące kraje. Planowany lot tej rakiety ma się odbyć w kierunku południowym a satelita Kwangmyongsong-3 miałby być docelowo umieszczony na orbicie polarnej.

Niewiele wiadomo w tej chwili o satelicie Kwangmyongsong-3. Głównym zadaniem tego satelity ma być obserwacja Ziemi. Nieznane są natomiast wymiary i masa satelity. Nie wiadomo, czy jest to całkowicie północnokoreański produkt, czy też powstał przy współpracy z innym państwem (np. Iranem). Wydaje się jednak prawdopodobne, że będzie to stosunkowo mały satelita – o masie nie większej niż 20-30 kg.

Prawdopodobnie nieco więcej informacji na temat startu Kwangmyongsong-3 będzie dostępnych na początku kwietnia.

(Yonhap)

Comments are closed.