Start północnokoreańskiej rakiety Unha-3 (07.02.2016)

2

Korea Północna przeprowadziła 7 lutego start rakiety Unha-3, zakończony udanym umieszczeniem satelity Kwangmyongsong-4 na orbicie.  

Na początku lutego pojawiła się informacja, że Korea Północna zamierza przeprowadzić start rakiety orbitalnej pomiędzy 8 a 24 lutego. Kilka dni później pojawiło się ostrzeżenie o obszarach wydzielonych dla spadku stopni rakiety, z terminem zaczynającym się 6 lutego o godzinie 22:30 CET. Jak się później okazało – tuż po rozpoczęciu tego okresu doszło do startu rakiety Unha-3.

Start odbył się 7 lutego o godzinie 01:30 CET (9 rano czasu lokalnego) z wyrzutni w kompleksie Sohae. Lot rakiety odbywał się mniej więcej w kierunku południowym. Z dostępnych informacji wynika, że około 2 minuty po starcie doszło do separacji stopni i że drugi stopień Unha-3 pracował prawidłowo.

Zaobserwowano także odrzucenie osłony aerodynamicznej rakiety. Z dostępnych informacji wynika także, że po zakończonej pracy doszło do eksplozji pierwszego stopnia – zaobserwowano ponad 250 odłamków. Może to sugerować instalację ładunku wybuchowego na pokładzie tego stopnia, aby ten nie został odzyskany*.

Pierwsze informacje z mediów z całego świata sugerowały nieudany lot. Kilkadziesiąt minut po starcie pojawiły się oficjalne potwierdzenia, że lot jednak zakończył się sukcesem. Satelita Kwangmyongsong-4 znalazł się na orbicie o wysokości około 500 km i nachyleniu 97,4 stopnia.

Separacja satelity od trzeciego stopnia nastąpiła około 9 minut i 46 sekund po starcie. Kwangmyongsong-4 jest prawdopodobnie prostym satelitą obserwacji Ziemi i ma masę około 200 kg.

Narodowa telewizja Północnej Korei ukazała zdjęcia i nagranie ze startu. Co ciekawe, na pokładzie tego egzemplarza Unha-3 zamontowano także kamery, pokazujące lot rakiety (“rocket cam”).

Nagranie z północnokoreańskiej telewizji (polecamy ściszyć dźwięk!) / Credits – KOREAN CENTRAL TELEVISION (조선중앙텔레비죤)

W najbliższych tygodniach pojawi się więcej informacji z zachodnich źródeł dotyczących tego lotu oraz satelity Kwangmyongsong-4.

Dyskusja na temat tego lotu odbywa się w języku polskim na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NSF)

* Pierwszy stopień Unha-3 z lotu z 2012 roku został odzyskany przez marynarkę Południowej Korei. Analiza tego stopnia została opublikowana kilka miesięcy po locie.

2 komentarze

    • Komunikują się za pomocą wielkiego serca i miłości do najwyższego przywódcy Kim dzong una 🙂